Szczypta historii i emocjonujący dramat w Kulturze Dostępnej [KONKURS]

2024.05.14 07:35
Na duże ekrany powraca film "Kos" w reżyserii Pawła Maślona. Projekcja odbędzie się w ramach cyklu Kultura Dostępna, w czwartek (16 maja) o godzinie 18.
Szczypta historii i emocjonujący dramat w Kulturze Dostępnej [KONKURS]
Fot: Materiały organizatora

W każdy czwartek organizatorzy tego cyklu wybierają dla nas kultowy, polski film. Celem projektu jest powiększenie grona uczestników życia kulturowego i ułatwienie dostępu do instytucji. Projekcje objęte są promocyjną ceną biletów kinowych i odbywają się o godzinie 18:00 we wszystkich kinach sieci Helios. W tym tygodniu (16 maja) na dużych ekranach zobaczymy film "Kos" w reżyserii Pawła Maślona.

Fabuła filmu

Jest wiosna 1794 roku. W Polsce niepokój i burzliwe nastroje narastają z dnia na dzień. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, któremy towarzyszy wierny przyjaciel - były niewolnik, Domingo. Kościuszko zamierza wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, przekonując do swojego planu polską szlachtę i chłopów. Generał ścigany jest listem gończym, a jego tropem podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin. Usiłuje schwytać generała i powstrzymać go przed wywołaniem narodowej rebelii.

Szlachecki bękart - młody chłop Ignac marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego. Okazuje się, że tuż przed śmiercią ojciec uwzględnił go w swoim testamencie. Jednak, gdy szlachcic uwiera chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem. Ten bowiem nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac decyduje się na odważny, lecz ryzykowny krok - radnie testament. Ma teraz tylko dwa dni na to, aby stawić się z tym dokumentem przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

Uciekając młody chłop spotyka na swojej drodze Domingo. Mimo tego, że dzieli ich bariera językowa między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej, gdzie w oczekiwaniu na negocjacje z magnatami ukrywa się Kościuszko. Kos początkowo jest bardzo nieufny w stosunku do Ignaca i trzyma go w areszcie. Wkrótce jednak nadejdzie chwila próby i Ignac będzie musiał wybrać pomiędzy swoimi herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, a przyłączeniem się do Kościuszki i walką u jego boku o najwyższą stawkę. W decydującym momencie to właśnie w rękach młodego chłopa będą leżały losy całego powstania.

Na naszym portalu trwa konkurs, w którym do wygrania są bilety na czwartkowy seans: KONKURS.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

710 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39