Szkoła dla uzdolnionych aktorsko i muzycznie

2009.11.19 00:00
18 listopada Komisja Kultury i Promocji Miasta dyskutowała na temat założenia Studium wokalno-aktorskiego im. Czesława Niemena w Białymstoku.

- Dzięki niej Białystok da szansę na rozpoznawanie talentów - mówili przedstawiciele Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nowa szkoła zapewni kadrę dla budującej się opery. Jej słuchacze będą uczyć się śpiewu operowego, operetkowego, tańca i obycia na scenie.

Na razie Studium będzie usytuowane w budynku Szkoły Podstawowej Nr 6 w Białymstoku, a docelowo będzie to gmach opery. Będzie finansowana z subwencji rządowych i w 20% z budżetu miasta, czyli nauka w systemie stacjonarnym będzie bezpłatna. Czesne opłacać będą słuchacze zaoczni. Ile może wynosić - na razie nie wiadomo. Przewiduje się 4-letni cykl kształcenia.

Komisja Kultury pozytywnie zaopiniowała propozycję, zgłoszoną przez dyrektora Opery Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. W sprawie zostało już podpisane porozumienie intencyjne z Ministerstwem Kultury. Placówka, o ile białostoccy radni się zgodzą na jej utworzenie podczas najbliższej sesji, ruszy od 1 września przyszłego roku. Wykładowcami szkoły będą pracownicy OiFP.

E.S.

757 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39