Szkoła może zadbać o zdrowie dzieci. Warto się zainteresować

2016.09.12 11:11
Już po raz ósmy rusza nabór szkół podstawowych do programu "Owoce i warzywa w szkole". Celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych u dzieci.
Szkoła może zadbać o zdrowie dzieci. Warto się zainteresować
Fot: pixabay.com

Rusza nabór do programu "Owoce i warzywa w szkole". Jest on adresowany do szkół podstawowych. To już ósma edycja.

W tym roku szkolnym zmieniły się zasady przystąpienia do programu. Wystarczy tylko, jeśli szkoła zawrze umowę z jednym z zatwierdzonych przez Agencję Rynku Rolnego dostawców.

Dzieci uczestniczące w programie otrzymają 2-3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa, które będą przygotowane do bezpośredniego spożycia, czyli wystarczająco rozwinięte i dojrzałe. Będą to jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewka, słodka papryka, rzodkiewki, pomidorki, kalarepa oraz soki owocowe i warzywne.

Każdy uczestnik programu otrzymuje jednorazowo porcję, która składać się będzie z jednego produktu warzywnego i jednego produktu owocowego. Nie mogą zawierać tłuszczu, soli, cukru i substancji słodzących.

Żeby kształtowanie nawyków żywieniowych było skuteczne i trwałe, dzieci nie tylko otrzymają porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczyć będą w działaniach edukacyjnych, podczas których będą informowane o zaletach ich spożywania.

Szkoły mogą wziąć udział w programie korzystając z usług zatwierdzonego dostawcy (lista dostępna jest na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego) lub też poprzez samodzielne zorganizowanie porcji owocowo-warzywnych dla uczniów i rozliczanie się z ARR.

W roku szkolnym 2016/2017 z programu będzie mogło skorzystać około 1,35 mln dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych (realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, tzw. "zerówka") oraz dzieci z klas I-III.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2016/2017 wynosi prawie 85 mln zł.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1282 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39