Szpital wojewódzki będzie miał nowego dyrektora

2019.02.27 10:54
Władze województwa podlaskiego szukają osoby, która zostanie dyrektorem łomżyńskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Szpital wojewódzki będzie miał nowego dyrektora
Fot: wikipedia.pl
Szpital Wojewódzki w Łomży

Zarząd województwa podlaskiego ogłosił konkurs, w ramach którego czeka na oferty od kandydatów, którzy chcieliby zostać dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Do końca stycznia tę funkcję pełnił Roman Nojszewski, powołany w 2017 roku przez poprzedni zarząd województwa podlaskiego. O jego odwołaniu miała zdecydować zła sytuacja finansowa szpitala. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego poinformował, że wynik placówki z 2018 roku to minus 4,5 mln zł. Rezultat finansowy z roku 2017, kiedy nastąpiła zmiana za sterami dyrektora szpitala w Łomży, był on dodatni – ponad 10 mln zł na plusie. Plan finansowy na ten rok miał zakładać natomiast 13-milionowe zadłużenie. Innym argumentem miały być nieracjonalne decyzje, takie jak np. podwyżki dla personelu – mimo braku ich pokrycia w budżecie placówki.

Roman Nojszewski w specjalnie wydanym oświadczeniu po swoim odwołaniu odpowiedział na te zarzuty, twierdząc, że sytuacja placówki jest stabilna, a "(...)różnica między wynikami finansowymi 2017 r. i 2018 r. wynika z obowiązku realizacji wejścia w życie nowych przepisów prawa dotyczących zwiększenia wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Podwyżki wynagrodzeń miały miejsce w czwartym kwartale i znajdowały pokrycie w budżecie szpitala. Jednocześnie należy zauważyć, że wynik roku 2018 nie jest wynikiem ostatecznym, gdyż nie uwzględnia przychodów z tytułu nadwykonań. Przy uwzględnieniu nadwykonań strata uległaby zmniejszeniu o 3,14 mln zł".

Te tłumaczenia jednak na nic się zdały. Na ten moment p.o. dyrektora szpitala jest dotychczasowa zastępczyni dyrektora ds. medycznych, czyli dr Hanna Majewska-Dąbrowska.

W ogłoszonym we wtorek (26 lutego) konkursie można przeczytać, że osoba, która chce się ubiegać o to stanowisko, musi mieć wyższe wykształcenie, posiadać wiedzę, doświadczenie w wykonywaniu obowiązków dyrektora, ale także pięcioletni staż pracy na kierowniczym stanowisku lub ukończone studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i co najmniej trzyletni staż pracy. Kandydat będzie musiał przedstawić także koncepcję pracy na stanowisku dyrektora szpitala na najbliższe sześć lat, bo na tyle ma być z nim podpisany kontrakt. Oferty można składać przez 10 dni od ogłoszenia konkursu. Nazwisko nowego dyrektora powinniśmy poznać przed końcem marca.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1220 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39