Szyk i elegancja. Wystartowały Barokowe Ogrody Sztuki [ZDJĘCIA]

2024.06.15 11:54
Oficjalnie otwarto VII Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Wydarzenie potrwa do niedzieli (16 czerwca), zapraszając białostoczan w podróż przez epokę baroku.
Szyk i elegancja. Wystartowały Barokowe Ogrody Sztuki [ZDJĘCIA]
Fot: Daria Lickiewicz

To już siódmy raz, kiedy w Białymstoku odbywa się festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Tym razem w ramach oficjalnego otwarcia odbył się wernisaż wystawy "La mode francaise - Portrety", który przeniósł białostoczan w świat barokowej mody.

Ekspozycja obejmuje zarówno damskie, jak i męskie stroje z epoki, jednak to właśnie bogato zdobione kobiece suknie przyciągnęły największą uwagę podczas wernisażu. Oprócz kreacji, na ścianach obecne są portrety: Jana Klemensa Branickiego, Ludwika XIV, Izabeli Branickiej, królowej Marii Leszczyńskiej, a także króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wszystko to zaprasza białostoczan do poznania szyku i elegancji, którą pokochał sam Jan Klemens Branicki.

- Chcemy zaprezentować wycinek mody francuskiej we współczesnej aranżacji. Nie są to suknie z epoki, ale stylizowane na barok. Chcemy również poprzez obrazy, które wiszą na ścianach, zasygnalizować jak wówczas kobiety i mężczyźni odnosili się do ubioru. Jak widać na portrecie Jana Klemensa Branickiego, który jako młodzieniec był zafascynowany dworem Ludwika XIV, często jeździł do Francji i tam zbierał inspiracje. Efektem tych podróży jest rezydencja w Białymstoku oraz Pałac Branickich - opowiadał na wernisażu dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku Wojciech Bokłago.

Wystawę można oglądać w Domie Kultury "Śródmieście" w Białymstoku, przy ul. Jana Kilińskiego 13.

Baroku ciąg dalszy

W piątek (14 czerwca), oprócz wernisażu odbyła się prezentacja spektaklu tanecznego "Magiczne ogrody" oraz otwarcie instalacji artystycznej "Królewskie róże". W sobotę (15 czerwca) w harmonogramie znalazł się wyjazdowy spacer edukacyjny do Tykocina, występ "Salon Francais", wykład "Czy Hetman Branicki chodził z żoną na zakupy? O kulturze shoppingu w XVIII wieku", "Koncert dla króla" oraz pokaz spektaklu "Roztańczony Ludwik. Tyle słońca...".

W niedzielę (16 czerwca) w planach są warsztaty "Królewska biżuteria", po którym nastąpi koncert "Teatrum Muzyczne". Później białostoczanie będą mogli wybrać się na wykład "Król Słońce – fascynacje Branickiego". Wieczorem, festiwal zamknie koncert na trzy klawesyny "Muzyczny Wersal".

Pełny program festiwalu oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

Polecamy
El Decor Kwiaciarnia
El Decor Kwiaciarniaul. Świętojańska 15 (Centrum Alfa)
15-277 Białystok
eldecoribeata.pl/

Więcej informacji
721 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39