Szykuj się na zmiany. Komunikacja miejska przechodzi głęboki lifting

2010.10.11 00:00
Nawet jeśli ktoś widzi komunikację miejską tylko z okien auta, nie zaprzeczy, że w Białymstoku jej standard niemalże z dnia na dzień się poprawia. Jest coraz więcej nowoczesnych autobusów, przystanki są estetyczniejsze, a miasto zapewnia, że czeka na nas jeszcze więcej udogodnień.
Szykuj się na zmiany. Komunikacja miejska przechodzi głęboki lifting
Fot: Ewelina Sadowska
Kierowca autobusu ma tereaz być nie tylko przyjazny, ale też elegancki

Elegancki kierowca
Od poniedziałku (11.10) sukcesywnie zmieni się wizerunek naszych kierowców. Wszyscy otrzymają jednolite, służbowe stroje oraz identyfikatory. Ich odzież ma być i elegancka i praktyczna - koszula z logo BKM oraz niebieski krawat. Na chłodniejsze dni kierowca będzie miał do dyspozycji rozpinany granatowy polar, a na upały - koszulki polo. Tylko nieco odmienne będą stroje, które dostaną panie jeżdżące za kółkiem białostockich "empeków".

Ładniejszy przystanek
Od pierwszych dni października zaczęto stawiać na estetykę przystanków. Mają być one obiektami zdobiącymi ulice, a ich oznaczenia ułatwiać podróż białostoczanom i gościom. Na dwustu wiatach na terenie całego miasta, pojawiają się nowe, duże i czytelne oznaczenia zawierające numer przystanku, nazwę ulicy i przystanku oraz numery zatrzymujących się na nich linii autobusowych. Te informacje, umieszczone na czytelnych planszach, pozwolą chociażby na łatwe skorzystanie z elektronicznego rozkładu jazdy w telefonie komórkowym.

Koniec z oblepionymi autobusami
Już wkrótce kolejnych 50 autobusów zostanie obrandowanych logotypami BKM i hasłem "Bliżej celu". Dzięki temu będą nie tylko zadbane, ale przede wszystkim bardziej rozpo­znawalne jako pojazdy miejskiego transportu zbiorowego. Sukcesywnie całkowicie znikną z naszych ulic pstrokate, oklejone reklamami wozy. Dzięki temu zawsze będzie wiadomo, gdzie znajduje się numer boczny pojazdu, którego będzie potrzebny przy zakupie biletu przez telefon komórkowy.

Charakterystyczna dla Białegostoku, unikalna w Polsce, biało-zielona kolorystyka ma symbolizować niskopodłogowy tabor, przyjazny środowisku. Połowa naszych autobusów spełnia normy czystości emitowanych spalin Euro IV i najsurowszą Euro V, które oznaczają, że jeżdżący jeszcze do niedawna po naszych drogach jeden Ikarus wydzielał tyle spalin co 60-70 nowych "empeków".

Bilet elektroniczny tuż, tuż
Elektroniczna Białostocka Karta Miejska wejdzie do użytku na początku 2011 r. Chociaż jednorazowe bilety papierowe pozostaną w obiegu, to karta stanie się rozwiązaniem dużo wygodniejszym. Będzie można na niej zapisać bilet okresowy i zacznie pełnić funkcję "elektronicznej portmonetki", by płacić za przejazd jednorazowy. Wybierając na kasowniku taryfę (np. bilet normalny), zbliżymy kartę do czytnika, a system pobierze z niej odpo­wiednią kwotę. Warto będzie "wylogować się" wychodząc z autobusu. Wówczas, na krótszych trasach, otrzymamy rabat.

Karta będzie wydawana na okaziciela lub jako imienna, z fotografią. W przypadku jej utraty otrzymamy duplikat, a bilet na niej zarejestrowany nie przepadnie.

Pasażerowie zwolnieni z opłat i korzystający z ulg odbierając kartę powinni przedstawić dokumenty upoważniające do zniżek. Zostaną ona zapisane na karcie i podczas kontroli niepotrzebne będą wymagane do tej pory legitymacje czy zaświadczenia.

By otrzymać imienną e-kartę należy wypełnić wniosek i wraz ze zdjęciem złożyć go w siedzibie BKM lub punkcie sprzedaży biletów okresowych. Już od listopada formularze zostaną udostępnione na www.komunikacja.bialystok.pl oraz trafią do skrzynek pocztowych w Białymstoku i gminach objętych usługami BKM. Wkrótce zostanie też rozpowszechnionych prawie 200 tys. ulotek informacyjno-promocyjnych.

Staną biletomaty
W połowie 2011 r. na osiedlach i w pobliżu najbardziej uczęszczanych miejsc i przystanków zostanie zainstalowanych 30 czynnych całą dobę automatów do obsługi doładowań biletów. Bilet okresowy będzie można również zakupić przez internet, a następ­nie załadować w autobusie, przykładając kartę do kasownika zainstalowanego przy kabinie kierowcy.

Funkcjonalny rozkład jazdy
Kolejną innowacją jest system elektronicznego rozkładu jazdy, który za pomocą GPS i łączności GPRS będzie monitorował położe­nie wszystkich autobusów. W efekcie ich rzeczywisty czas odjazdu, z uwzględnieniem utrudnień w ruchu, zostanie wyświe­tlony na elektronicznych tablicach zainstalowanych na 10 najpopularniejszych białostockich przystankach, w internecie i w telefonie komórkowym. Takie systemy działają już w Warszawie czy we Wrocławiu, a ich głównym atutem jest łatwiej­sze planowanie podróży i oszczędność czasu pasażerów. Na początku 2011 r. wystartuje także w Białymstoku.

Nowinek ciąg dalszy
Jeszcze w tym roku, zostanie uruchomiona ulepszona wyszukiwarka i usługa zakupu biletu za pomocą telefonu komórkowego. Systematycznie wyposażane są niskopodłogowe pojazdy w monitoring wizyjny, system zapowiedzi głosowych przyjazny osobom niewidomym i niedowidzącym oraz panele LCD z czytelną informacją pasażerską.

E.S.

1208 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39