Ta lalka świeci w ciemnościach. Niezwykła konstrukcja z odpadów

2016.01.04 00:00
Premiera wznowieniowa spektaklu "Prosta historia" Teatru Latarnia odbędzie się w piątek (8 stycznia) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Ta lalka świeci w ciemnościach. Niezwykła konstrukcja z odpadów
Fot: Łukasz Krysiewicz

"Prosta historia" to wzruszająca baśń o Tymku, przybyszu z gwiazd. Światłem, muzyką i animacją niezwykłej lalki opowiada o poszukiwaniu miłości, nadziei i przeznaczeniu. Bohater przejdzie długą drogę od marzeń po rzeczywistość, aż w końcu odnajdzie źródło miłości. W historii tej niezwykłej podróży można dostrzec echa "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Ta wyjątkowa opowieść zrealizowana została z użyciem jedynej w swoim rodzaju marionetki niciowej. Lalka jest całkowicie transparentna, jej "ciało" wypełnia światło. Pomysł na lalkę powstał w głowie Mateusza Tymury jeszcze w czasach studiów w Akademii Teatralnej, to jego autorskie dzieło, efekt kreatywnych, osobistych poszukiwań.

- Moi profesorowie z początku kręcili głowami, że taka konstrukcja jest niemożliwa, ale potem byli nią zachwyceni - wspomina Mateusz Tymura. - Zbudowałem ją z odpadów recyklingowych. Korpus powstał ze szklanej butelki po płynie do naczyń o wdzięcznej nazwie "Tymek", który kupiłem w jednej z popularnych sieciówek. Stąd wzięło się imię lalki.

Nowatorsko skonstruowana lalka świeci własnym światłem dzięki czterem niezależnym obwodom świetlnym. Taka technika prawdopodobnie nigdy wcześniej nie pojawiła się w teatrze lalek w Polsce, a może i na świecie. Językiem bohatera jest wyłącznie światło, a możliwość zmiany barw oraz ich natężenia pozwala na wyrażenie jego nastroju, emocji i marzeń, dlatego słowa są tutaj zbędne. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie magicznego świata, w którym animator pozostaje zupełnie niewidoczny. Spektakl-monodram utrzymany jest w konwencji czarnego teatru.

Nagrodzony został Nagrodą Publiczności na Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej 2010 w Rabce oraz Nagrodą Publiczności i Nagrodą Fair Play na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Zdarzenia im. Józefa Szajny w Tczewie.

Spektakle 8 stycznia o godz. 18.00 i 9 stycznia o godz. 12.30 w sali kameralnej OiFP. Spektakle szkolne 8, 11, 12, 13 i 14 stycznia o godz. 9.00. Przedstawienie wystawiane będzie w ramach Trzeciej Sceny. Patronujemy wydarzeniu.

Szczegóły: Teatr Latarnia - spektakl "Prosta historia"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
925 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39