Tajemnice rodzinne i Puszcza Białowieska. Polski film w kinie plenerowym

2023.07.10 07:01
W ramach kina plenerowego, organizowanego przy Białostockim Ośrodku Kultury, pod gołym niebem będzie można obejrzeć polski film dokumentalny "Simona". Przeniesie oglądających w świat odkrywanej na nowo Puszczy Białowieskiej.
Tajemnice rodzinne i Puszcza Białowieska. Polski film w kinie plenerowym
Fot: Simona Kossak - puszcz imperatorka

W ramach tegorocznego kina plenerowego przy Białostockim Ośrodku Kultury dotychczas odbyły się seanse filmów "IO" i "Rzeka". Dla przypomnienia, "IO" to polski film z nominacją do Oscarów 2023. Opowiada historię z perspektywy osła, który z tęsknoty do swojej opiekunki, postanawia ją odnaleźć. Na swojej drodze doświadczają go zarówno dobre, jak i złe sytuacje. "Rzeka" natomiast to australijski film dokumentalny, opowiadający o rzekach, które kształtują naszą planetę.

Kolejnym seansem w ramach kina plenerowego będzie polski film dokumentalny "Simona" z 2022 roku. Za jego reżyserię odpowiada Natalia Koryncka-Gruz, którą można znać z "Warsaw by Night", "Mała zagłada", a także z reżyserii serialu "Barwy szczęścia".

"Simona" jest najnowszym dziełem reżyserki. Przedstawia historię z perspektywy Idy Matysek, ciotecznej wnuczki Simony Kossak. Ida wyjeżdża do Puszczy Białowieskiej, gdzie porządkując stare zdjęcia odnajduje pamiątki przybliżające jej tajemnice rodzinne, a także przedstawiające jej świat Puszczy Białowieskiej.

Simona Kossak była polską biolog, która jest znana z aktywności na rzecz ochrony środowiska, szczególnie w Puszczy Białowieskiej. Naukowo zajmowała się ekologią behawioralną ssaków, w związku z czym samą siebie nazywała "zoopsychologiem". Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, a także w Instytucie Badawczym Leśnictwa także w Białowieży.

Film "Simona" przedstawi archiwalne zdjęcia i nagrania badaczki oraz jej partnera Lecha Wilczka, z czasów ich życia i działalności w Puszczy Białowieskiej.Film "Simona" będzie wyświetlany w w sobotę (15.06) w godz. 21:30 - 23:00, na placu przy Białostockim Ośrodku Kultury. Z kolejnych seansów w ramach kina plenerowego, zaplanowane są także polski "Lombard" i amerykański "Kociarze".

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39