Tajemnicze miejsce w puszczy. Fotograficzna wyprawa

2017.04.05 12:06
Na kolejną fotograficzną wystawę zaprasza Mała Galeria Białostockiego Ośrodka Kultury. Od 6 kwietnia można będzie oglądać tam ekspozycję "Lost Place / Metanoia" Kamila Śleszyńskiego.
Tajemnicze miejsce w puszczy. Fotograficzna wyprawa
Fot: materiały organizatora

Tematyka fotografii "Lost Place / Metanoia" zebranych w galerii koncentruje się na pewnym zapomnianym przez wszystkich miejscu w Puszczy Knyszyńskiej. Grupa młodych ludzi uwalniających się od uzależnień znalazła tam swój azyl. Samo miejsce stanowi ciekawy motyw fotograficzny. W głębokim lesie znajdują się opuszczone budynki po dawnych zakładach, w których produkowano m.in. sprzęt AGD i maszyny rolnicze. W tym ukrytym, odciętym od zewnętrznego świata miejscu 17 lat temu powstała Metanoia.

Czym jest Metanoia? To Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień działający pod opieką białostockiej Caritas. Pomaga młodzieży uzależnionej od środków odurzających i alkoholu. Pozwala młodym ludziom na nowo uwierzyć, że mają komu zaufać, że poradzą sobie po powrocie do społeczeństwa.

O tym miejscu krążą legendy

- To miejsce tajemnicze i do dziś nie do końca poznane, ale niektórzy uśmiechają się pod nosem: "Przecież to fabryka broni". Krążą o nim legendy. Pewnie nigdy się nie dowiemy, co naprawdę działo się w kilkunastu dobrze zamaskowanych, betonowych magazynach. Może składowano tu broń z ZSRR, może ją produkowano, a może było tu tajne laboratorium? Dziś po dawnej świetności zakładu nie został nawet ślad. Jeśli ktoś zapuści się w te rejony, zobaczy opuszczone budynki bez szyb, z porozrzucanymi na podłodze dokumentami, starymi książkami i instrukcjami obsługi maszyn. Z zapomnianymi meblami. Budynki dobrze wyglądają już tylko z lotu ptaka, tworząc układ prostokątów niczym mozaikę, w której wszystko do siebie pasuje - opisuje zapomniane miejsce w Puszczy Knyszyńskiej Urszula Śleszyńska.

Wyjątkiem jest dawny budynek administracji. To w nim znajduje się azyl dla młodych ludzi, nazywanych przez niektórych trudną młodzieżą.

- To azyl, w którym młodzi ludzie muszą na nowo uczyć się życia. Współistnienia w społeczeństwie. Tego, że są osoby, którym mogą zaufać. I że nie muszą liczyć tylko na siebie. To miejsce, w którym nosi się wielkie, drewniane klucze - i tylko wtajemniczeni wiedzą dlaczego. Miejsce, w którym mosiężny dzwonek wyznacza rytm dnia. I wprowadza w ich życie pewien schemat, który sprawia, że znów mogą wierzyć w przyszłość. Bo wiedzą, że będą ją mieć - dodaje Śleszyńska.

Nie każdy tam dotrze

Metanoię fotografował Kamil Śleszyński (rocznik 1982).

- Kamil Śleszyński to młody artysta, który już kilka razy został doceniony w krajowych i międzynarodowych konkursach - mówi o nim zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, który nadzoruje miejskie placówki kulturalne. I zachęca: - Warto wybrać się na wystawę "Lost Place/Metanoia", żeby poznać jego kolejny pomysł, obejrzeć fotografie z miejsca, do którego nie każdy może dotrzeć.

Śleszyński to stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego. Został wyróżniony w konkursie "Projekt Przetwórnia". Jest laureatem programu "Debuts" i finalistą konkursu "FotoFilmic'16". Swe prace prezentował m.in. w Los Angeles, Wrocławiu i Łodzi. Publikował m.in. w "Prism Photo Magazine", "Positive Magazine", "Mono Mag", "Square Space Magazine" oraz "1:1 Photo Magazine".

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia o godz. 18.00 w Małej Galerii BOK (foyer kina Forum). Prace młodego artysty będzie można oglądać do 24 kwietnia. Organizatorem wydarzenia jest BOK, a partnerem wystawy - Caritas Białystok. Portal BiałystokOnline patronuje wystawie.

Szczegóły: "Lost place/Metanoia" Kamil Śleszyński

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

716 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39