Talerz zastąpił piramidę, czyli o nowych zasadach zdrowego odżywiania

2024.04.23 14:46
Piramida żywienia to zbiór zasad dotyczących zdrowego odżywiania, które bazują na rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Być może pamiętasz jej graficzną formę prezentowaną w czasach szkolnych. Przez lata piramida ewoluowała, dostosowując się do nowych wytycznych i wyzwań współczesności. Dziś jej miejsce stopniowo zastępuje talerz, który zachęca do jedzenia różnorodnych i zdrowych produktów każdego dnia.
Talerz zastąpił piramidę, czyli o nowych zasadach zdrowego odżywiania

Koncepcja talerza zdrowego żywienia

W 2020 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (działając w ramach zadań realizowanych w Narodowym Programie Zdrowia) opracował nowe zalecenia zdrowego odżywiania. Zasady te zaprezentowano w formie grafiki z talerzem, przedstawiającym różne grupy produktów spożywczych.

Już na pierwszy rzut oka widać, że połowę talerza zajmują różnokolorowe warzywa i owoce. Druga połowa podzielona została na dwie mniejsze części - w jednej jest miejsce na pełnoziarniste produkty zbożowe, a w drugiej - na nabiał, ryby i zdrowe tłuszcze.


Czego jeść więcej, a czego mniej?

Wokół talerza autorzy umieścili praktyczne wskazówki dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi przetworzone produkty zbożowe należy zastąpić pełnoziarnistymi. Wśród produktów odzwierzęcych w zdrowym jadłospisie powinny dominować ryby, drób, jaja oraz niskotłuszczowe produkty mleczne (zamiast mięsa czerwonego, przetworzonych wyrobów mięsnych i pełnotłustego nabiału). Zalecenia zdrowego żywienia jasno wskazują, że aby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy unikać produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością soli i cukru. Dotyczy to także napojów - wszystkie dosładzane napoje warto zastąpić wodą.


Zdrowy styl życia to nie tylko dieta

Na grafice z talerzem zdrowego żywienia znajdziemy również informacje dotyczące rekomendowanej obróbki kulinarnej. Dietetycy zalecają ograniczyć smażenie i grillowanie na rzecz gotowania (w wodzie i na parze) oraz beztłuszczowego pieczenia i duszenia. Duże znaczenie mają także regularność i pory posiłków. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami WHO zdrowy dorosły powinien być aktywny fizycznie codziennie przez co najmniej 30 minut. Regularny ruch poprawia ogólną kondycję i wydolność organizmu, a także wzmacnia mięśnie i układ odpornościowy.


Jak dbać o zdrowie, gdy nie mamy czasu?

To pytanie zadaje sobie wiele zabieganych i zapracowanych osób. Tempo współczesnego świata, nadmiar obowiązków w pracy i domu, ciągły stres - to wszystko sprawia, że jemy nieregularnie, a nasz dzienny jadłospis często bazuje na żywności wysoko przetworzonej. Rozwiązaniem tego problemu jest catering dietetyczny w Białymstoku. Dobre firmy cateringowe oferują różne diety pudełkowe w kilku wariantach kalorycznych. Jako klient możesz postawić na gotowe menu lub skomponować je samodzielnie z dań, które najbardziej lubisz. Catering dietetyczny w Białymstoku to duża wygoda i oszczędność czasu.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1552 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39