Dom

Tanie budownictwo czynszowe w Wasilkowie? Burmistrz: "Skorzystają na tym nasi mieszkańcy"

2021.03.29 19:17
W Wasilkowie pojawił się pomysł nad stworzeniem budownictwa czynszowego - nowe mieszkania byłyby dużo tańsze od tych dostępnych na wolnym rynku. Jest to przede wszystkim wsparcie dla mniej zamożnych mieszkańców gminy.
Tanie budownictwo czynszowe w Wasilkowie? Burmistrz: "Skorzystają na tym nasi mieszkańcy"
Fot: Pixabay

Nowe i tanie mieszkania w dobrym standardzie

Budownictwo czynszowe to jedna z form budownictwa mieszkalnego. Jest to przede wszystkim dobra oferta dla osób mniej zamożnych, których nie stać na kupno lub wynajmowanie mieszkania na wolnym rynku.

Radni Wasilkowa (powiat białostocki) jednogłośnie poparli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN – Podlaskie".

- To ważna uchwała, dotycząca taniego budownictwa czynszowego. Z uwagi na szybki rozwój gminy Wasilków oraz konieczność zapewnienia jej mieszkańcom lokali mieszkalnych, proponuję uchwałę zgodnie z którą gmina przystępuje do spółki z o.o z Krajowym Zasobem Nieruchomości, której celem jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu – powiedział burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.

Rada miejska zatwierdziła wniosek burmistrza do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 3 mln zł na sfinansowanie udziałów w spółce.

– Myślę, że skorzystają na tym nasi mieszkańcy. Jeśli przeprowadzimy cały proces korzystnie, będziemy mieli nowe mieszkania o dobrym standardzie - dodał Adrian Łuckiewicz.

Musi powstać minimum 1 tys. lokali

Podstawowym celem spółki ma być budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

- Pojawiła się szansa na uczestniczenie w nowym programie dzięki zmianom ustaw. Obliczono, że aby spółka utrzymała się z czynszów, musi powstać minimum tysiąc lokali. Oczywiście nikt nie narzuca gminom limitów, w jednej gminie może powstać kilkadziesiąt, w innej kilkaset lokali. Sama idea jest też o tyle dobra, gdyż daje szansę na uzyskanie własności lokalu po pewnym czasie – poinformowała dyrektor wydziału budownictwa Beata Grzegorczyk-Andrejczyk.

Uchwała została poparta jednogłośnie, a radni zatwierdzili także wniosek o wsparcie w wysokości 3 mln zł ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej "KZN-Podlaskie".

Na czym polega budownictwo czynszowe?

Społeczne budownictwo czynszowe to jeden z sektorów publicznego mieszkalnictwa. Wyróżnia się tym, że dostęp do lokali odbywa się na zasadach nierynkowych oraz na podstawie kryteriów określonych przez władze publiczne. Na etapie budowy czy przebudowy budynków podmioty realizujące inwestycje korzystają ze środków publicznych.

Mieszkania czynszowe realizowane są w oparciu o kredyt Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który finansuje do 70% wartości inwestycji oraz ze środków osób fizycznych lub prawnych, których wkład wynosi 30%. Wówczas lokator spłaca kredyt poprzez czynsz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1126 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39