Teatralny Wertep. Prawdziwy festiwal wędrujący

2019.07.10 12:45
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz 11. wraca na podlaskie bezdroża.
Teatralny Wertep. Prawdziwy festiwal wędrujący
Fot: Wertep

Jak każdego roku, w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep. To będzie jego 11. edycja. W ciągu tych sześciu dni (26-28 lipca oraz 2-4 sierpnia) zaproszeni artyści odwiedzą 6 miast i miasteczek w Podlaskiem, tj. Hajnówkę, Bielski Podlaski, Stary Dwór (Narewka), Narew, Kleszczele i Dubicze Cerkiewne. W tym roku - już po raz trzeci - Honorowy Patronat nad festiwalem objął Andrzej Duda, prezydent RP.

Co w tegorocznym programie?

- Przyśniło się nam kolejne 10 lat Wertepu z dala od zgiełku koła historii, które od czasu do czasu staje w bezruchu. Ja już tęsknię za końcem lipca. Moje marzenie tam się spełni - kolejny Wertep - przyznaje Dariusz Skibiński, pomysłodawca i organizator festiwalu od samego jego początku.

W tym roku swój udział potwierdzili już artyści m.in. Włoch, Hiszpanii, Argentyny, Rosji i oczywiście z Polski. Przedstawienia odbywać się będą od wczesnych godzin popołudniowych – wtedy na warsztaty i przedstawienia zapraszane są głównie dzieci, aż do późnych godzin wieczornych.

Na Wertep przyjadą artyści sztuki lalkarskiej i cyrkowej. W tym roku widzowie zobaczą m.in. inscenizacje "Calineczki" H.Ch. Andersena, "Pan Drops i jego trupa" Jana Brzechwy, fragmenty szekspirowskich historii w wykonaniu Teatru Woskresinnia czy historię z Dekameronu Giovanniego Boccaccia, a nawet przedstawienie z dwiema paradami Jana Potockiego: "Podróż Kasandra do Indii" oraz "Kasander literatem".

Festiwal wędrujący

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to największa impreza teatralna w regionie Puszczy Białowieskiej. Jego ideą jest wędrówka ze sztuką - dzielenie się nią, współtworzenie jej. Dlatego Wertep przybrał formę wędrującego Festiwalu. Każdego dnia jest w innej miejscowości - raz w większej, innym razem w bardzo małej.

Artyści zaproszeni na Festiwal wędrują ze swoimi występami. Codziennie widzowie uczestniczą w przedstawieniach dla dzieci i dorosłych. Co roku w ciągu Festiwalu publiczność ogląda 60-90 spektakli. Każda edycja imprezy przynosi nowe propozycje artystyczne, możliwość spotkania innych artystów, kultur i tradycji narodowych. Program jest różnorodny: bajki dla dzieci, spektakle plenerowe, przedstawienia salowe i koncerty. Wertep organizuje Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka".

Portal BałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

963 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39