Test combo u lekarza rodzinnego. Poradnie mogą go wykonać na NFZ

2023.01.10 11:15
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wykonywać tzw. testy combo na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Test combo u lekarza rodzinnego. Poradnie mogą go wykonać na NFZ
Fot: pixabay.com

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu Poradnie Opieki Zdrowotnej będą mogły wykonywać testy combo, czyli trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą, COVID-19 lub wirusem RSV.

– Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – powiedział szef resortu zdrowia.

Rozporządzenie weszło w życie w poniedziałek (9.01). Zgodnie z nim prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Na test combo kieruje lekarz rodzinny, jeśli stwierdzi, że taki jest potrzebny. Dzięki takim testom możliwe będzie postawienie szybkiej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia. To szczególnie ważne, gdyż teraz w okresie chorobowym jest nadmiernie stosowana antybiotykoterapia. Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej apeluje do lekarzy, by rozważnie podchodzili do antybiotykoterapii:

- Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1815 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39