Tężnia solankowa na Wygodzie. Miasto szuka wykonawcy

2021.07.16 16:58
W 2020 r. do Budżetu Obywatelskiego 2021 zgłoszono pomysł utworzenia tężni solankowej na Wygodzie. Pomysł ten powoli wchodzi w życie, miasto szuka wykonawcy. Zgodnie z zamówieniem, tężnia miałaby powstać do 2022 r.
Tężnia solankowa na Wygodzie. Miasto szuka wykonawcy
Fot: UM Choroszcz
Tężnia solankowa jest m.in. w Choroszczy

Projekt z Budżetu Obywatelskiego

Jednym z wybranych do realizacji projektów osiedlowych Budżetu Obywatelskiego 2021 było utworzenie tężni solankowej na białostockiej Wygodzie.

Zgodnie z opisem, miałaby powstać na terenie pomiędzy skrzyżowaniem ul. Pieczurki i ul. Włościańskiej, a ścieżką rowerową wzdłuż ul. gen. Sulika.

Cały projekt polega na budowie tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu obejmującym dojścia piesze i małą architekturę - ławeczki i latarnie.

Można składać oferty

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej zarówno budowę tężni solankowej wraz z elementami małej architektury, jak i zagospodarowanie terenu z uwzględnieniem istniejącej infrastruktury technicznej oraz pełnienie nadzoru autorskiego.

Miasto chce, aby wykonawca sporządził dwie różne koncepcje wykonania tężni, z których zostanie wybrana jedna. Jak czytamy na stronie BIP, zakładany koszt realizacji zadania to ok. 450 tys. zł brutto.

Osoby na opracowanie dwóch koncepcji tężni będą miały do 14 dni od dnia podpisania umowy. Czas na opracowanie dokumentacji projektowej wynosi do 2 miesięcy. Natomiast pełnienie nadzorów autorskich (w przewidywanym okresie realizacji robót budowlanych) przewidziano do 30 listopada 2022 r. Ofertę należy przesłać pocztą elektroniczną na adres din@um.bialystok.pl do 23 lipca do godz. 12.00.

Popularność tężni

W ostatnim czasie w Polsce panuje "boom" na tężnie solankowe. Jest to budowla z drewna, stanowiąca gigantyczny filtr powietrza. Działanie tężni polega na rozpylaniu solanki, która spływając po faszynie odparowuje i wytwarza swoisty mikroklimat. Przebywanie w tężni szczególnie polecane jest dla osób z chorobami dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pomagają zregenerować błonę śluzową, a także stymulują układ odpornościowy.

W ubiegłym roku, tężnia solankowa powstała w Choroszczy, na zrewitalizowanych bulwarach. Tężnia powstanie także w Łapach na placu Solidarności. Więcej na ten temat: Podświetlana fontanna i tężnia solankowa powstaną w Łapach za ponad 2,5 mln zł.

Jest również pomysł radnych miejskich, by utworzyć tężnie w białostockim parku Planty. Zobacz więcej: Tężnia solankowa w parku Planty? Tego chcą radni z Polski 2050.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

768 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39