Tłumy na spektaklach. Co jeszcze w programie festiwalu "Metamorfozy Lalek"?

2017.06.20 16:09
Nie tylko przedstawienia, ale też debata i koncert muzyki ambientowej są w programie festiwalu "Metamorfozy Lalek" na najbliższe dni.
Tłumy na spektaklach. Co jeszcze w programie festiwalu "Metamorfozy Lalek"?
Fot: Bartek Warzecha
W programie festiwalu jest spektakl "Historia księcia H."

2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" cieszy się dużym zainteresowaniem białostockiej publiczności. Na spektaklach gromadzą się komplety - nie tylko osoby z wejściówkami, ale też liczne grono innych wielbicieli teatru. Jeżeli są miejsca na sali, wszyscy chętni mogą obejrzeć festiwalowe przedstawienia bezpłatnie. Wydawana jest też gazeta, w której przeczytać można m.in. recenzje spektakli.

Debata o teatrze i koncert ambientu

Środa (21.06) rozpocznie się od debaty na temat dziedzictwa awangardy w teatrze lalek dla dorosłych z udziałem uznanych krytyków teatralnych. Poprowadzi ją Karol Suszczyński. Później na dużej scenie BTL-u będzie można obejrzeć spektakl "Hemel" Theater Taptoe z Belgii. Czerwona kurtyna, pusta rama obrazu i chmury! To surrealistyczny świat René Magritte'a. Sławę artyście przyniosły obrazy sprzeczne z prawami logiki, w których umieścił przedmioty, zwierzęta, ludzi - a nawet siebie samego! Ale czy jest on równie mile widziany w każdym obrazie? Luk De Bruyker i Willem Verheyden, zainspirowani scenariuszem "Hemel!" Daniela Billieta i Freeka Neiryncka, stworzyli nowy spektakl teatru formy, bez użycia słów, bazujący na obrazach mistrza belgijskiego surrealizmu, malarza René Magritte.

Gospodarze pokażą monodram "Historia księcia H." na motywach "Hamleta" Szekspira. Dramat słynnego autora staje się pretekstem do poruszenia tematu manipulacji, która jest cynicznym sposobem na osiąganie celów, wpływów oraz władzy.

Propozycją z Ukrainy będzie "Bardzo stary człowiek ze skrzydłami" Tatiany Logoidy. Wieczorem na dużej scenie BTL-u zainstaluje się Jędrzej Dondziło, znany jako Dtekk i zaproponuje ambientowe brzmienia.

Białostocki Faust i amerykański Hamlet

W czwartkowym (22.06) programie są dwa spektakle. Pierwszym jest "Faust 5000" gospodarzy - spektakl muzyczny, w którym widzowie z przymrużeniem oka podglądają zmagania twórcy - pisarza z jego nieokiełznanym natchnieniem. Kontrakt na napisanie nowego utworu determinuje jego prywatne i zawodowe życie. W końcu tyle już "Faustów" powstało... O czym on miałby go napisać?

Amerykańska grupa Lit Moon Theatre Company zaprezentuje "Hamleta", który zajmuje ważne miejsce w repertuarze Lit Moon Theatre Company. Spektakl został stworzony w 2001 r. w kooperacji z praskim scenografem Milonem Kalisem, z którym Teatr współpracował od 2000 r. aż do jego tragicznej śmierci w 2006 r. Przedstawienie cieszy się uznaniem zarówno amerykańskiej, jak i międzynarodowej publiczności. Spektakl prezentuje wiele charakterystycznych dla grupy elementów, w tym m.in. fizyczne podejście do gry aktorskiej, radykalną dramaturgię w klasycznym tekście, kładzie mocny nacisk na wizualną stronę utworu Szekspira. Głównym elementem jest scenografia stworzona z papieru - symbolizującego membranę oddzielającą życie od śmierci - która staje się jednym z uczestników akcji. Początkowo papier jest biały i czysty - na koniec zaś... zobaczcie sami.

Festiwal "Metamorfozy Lalek" trwa do soboty (24.06). Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

906 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39