To będzie ciepły, lecz deszczowy weekend

2024.02.02 07:58
Pierwszy weekend lutego przyniesie nam obfite opady deszczu i spore ocieplenie. W sobotę temperatura powietrza wzrośnie aż do 9°C.
To będzie ciepły, lecz deszczowy weekend
Fot: Pixabay

Piątek, 2 lutego

Piątek będzie najchłodniejszym dniem tego weekendy. Ponadto, synoptycy zapowiadają na dziś obfite opady deszczu i silny wiatr.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 3°C w ciągu dnia i 0°C w nocy.

Temperatura odczuwalna wyniesie -2°C. Zachmurzenie pokryje 74 proc. powierzchni białostockiego nieba. Zawieje dość silny, zachodni wiatr. Jego porywy osiągać mogą prędkość nawet do 55 km/h.

W ciągu dnia mogą pojawić się także obfite opady deszczu. Poziom wilgotności powietrza wzrośnie do 87 proc. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 1020 hPa. W stolicy województwa podlaskiego panować będą korzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca nastąpi o godzinie 7:10. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:41, a zachodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 16:12. Dzień trwać będzie przez 9 godzin i 2 minuty.

Księżyc pojawi się na horyzoncie równo o północy, a jego zachód zapowiedziano na godzinę 9:27. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 14 godzin i 58 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 2 lutego to trzydziesty trzeci dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy dziś następujące okazje do świętowania: Dzień Gumy Balonowej, Dzień Pozytywnego Myślenia, Światowy Dzień Mokradeł, Dzień Handlowca, Dzień Świstaka, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, Dzień Niedźwiedzia oraz Dzień Naleśnika.

Swoje imieniny obchodzą: Kornel, Maria, Miłosława, Andrzej, Ermentruda, Filip, Franciszek, Gonsalwy, Jan, Joanna, Katarzyna, Korneli, Korneliusz, Laurencjusz, Laurenty, Marcin, Markwart, Mikołaj, Miłosław, Piotr, Stefan, Teodoryk, Teofan, Wawrzyniec, Werner oraz Mirosław.

Przysłowia na piątek

"Gdy na Gromnice roztaje, rzadkie będą urodzaje";
"Gdy w Gromnice pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie";
"Gdy w Gromniczną jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie".


Cytat dnia:

"Solidarność, miłość, godność - dopiero w imię tych rzeczy postępujemy jak ludzie." - Maria Dąbrowska

Sobota, 3 lutego

Na sobotę synoptycy zapowiedzieli duże ocieplenie. Wciąż będzie jednak mokro, pochmurnie i wietrznie. Znacząco spadnie też ciśnienie atmosferyczne.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 9°C za dnia i 1°C w nocy.

Specjaliści oszacowali wartość temperatury odczuwalnej na 4°C. Zachmurzenie pokryje 81 proc. powierzchni nieba. Towarzyszyć nam będzie północno-zachodni wiatr, który zawieje z prędkością w porywach do 50 km/h.

Prognozy wskazują na to, że w sobotę również możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Stan wilgotności powietrza wyniesie 90 proc. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1008 hPa. W Białymstoku panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Słońce wzejdzie o godzinie 7:09. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:41, a zachód słońca zapowiedziano na godzinę 16:14. Dzień potrwa przez 9 godzin i 5 minut.

Księżyc pojawi się na białostockim niebie o godzinie 1:05 i pozostanie widoczny aż do swojego zachodu, który nastąpi o godzinie 9:40. Noc z soboty na niedzielę trwać będzie przez 14 godzin i 55 minut.

Sobota, 3 lutego to trzydziesty czwarty dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzić będziemy: Dzień Podlaskiej Muzyki, Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów, Dzień Ciasta Marchewkowego oraz Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera.

Swoje imieniny świętować będą: Błażej, Oskar, Telimena, Ansgar, Ansgary, Błażeja, Celeryn, Celeryna, Hipolit, Hipolita, Ignacy, Jan, Klaudyna, Maksym, Ofelia, Stefan, Uniemysł, Uniesława oraz Wawrzyniec.

Przysłowia na sobotę:

"Jak pogoda w św. Błażeja, będzie ze śniegiem Wielka Niedziela";
"Jak śnieg na św. Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela";
"Deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja".


Cytat dnia:

"Jeśli masz bardzo zły dzień i wydaje ci się, że więcej nie dasz rady, że to już koniec. To zobacz przy sobie anioła, który szturcha cię w bok i mówi: "weź nie przesadzaj". - Adam Szustak

Niedziela, 4 lutego

Synoptycy zapowiadają, że niedziela w stolicy województwa podlaskiego będzie chłodna i deszczowa. Wygląda na to, że lepiej nie rozstawać się z parasolem przez cały weekend.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 5°C w ciągu dnia i 3°C w nocy.

Temperatura odczuwalna wyniesie 1°C. W porywach do 50 km/h, zawieje silny, zachodni wiatr. Zachmurzenie pokryje 99 proc. powierzchni nieba. Wraz z ciemnymi chmurami, do Białegostoku nadciągną obfite deszcze.

Stan wilgotności powietrza wyniesie 75 proc. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1004 hPa. W naszym mieście panować będą niekorzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca będziemy mogli dostrzec już o godzinie 7:07. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:41, a zachodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 16:16. Długość dnia wyniesie 9 godzin i 9 minut.

Księżyc w swej ostatniej kwadrze wzejdzie ponad nasze miasto o godzinie 2:26. Jego zachód przypada na godzinę 9:59. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 14 godzin i 51 minuty.

Niedziela, 4 grudnia to trzydziesty piąty dzień bieżącego roku. Z kalendarza świąt nietypowych dowiadujemy się o następujących okazjach do świętowania: Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem oraz Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego.

Swoje imieniny świętować będą: Józef, Weronika, Andrzej, Awentyn, Częstogoj, Eustachia, Eustachiusz, Eustachy, Gilbert, Izyda, Izydor, Jan, Joanna, Mariusz, Witosława, Jarmiła, Żanna, Nataniel oraz Jarmila.

Przysłowia na niedzielę:

"Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo potrwa zima, rzecz to niewątpliwa";
"Chmury w lutym ku północy, to są ciepła prorocy";
"W lutym wiele wody - całe lato bez pogody".


Cytat dnia:

"Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie." - Mikołaj Rej

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1821 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39