To będzie polska premiera. "Doktor Żywago" w Operze Podlaskiej

2017.09.10 11:22
Już w piątek (15.09) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się polska premiera musicalu "Doktor Żywago" z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.
To będzie polska premiera. "Doktor Żywago" w Operze Podlaskiej
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS
Próby do musicalu "Doktor Żywago"

"Doktor Żywago" to jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości w czasach rewolucji. Pełne emocji, ponadczasowe "love story" oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera lekarza, poety - Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard rozgrywają się na tle historycznych przemian Rosji - od początku XX wieku, przez rewolucję lutową i październikową, wojnę domową aż do lat 30. XX w. Musical, którego polską premierę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska jest adaptacją nagrodzonej literackim Noblem powieści Borysa Pasternaka - przez wiele lat zakazanej w sowieckiej Rosji.

Święto sceny musicalowej

- Nasza najnowsza premiera to święto polskiej sceny musicalowej - mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej mamy zaszczyt zaprezentować polską premierę musicalu "Doktor Żywago". Powieść "Doktor Żywago" Borysa Pasternaka jako pierwsi przenieśli ją na scenę musicalową Amerykanie. Dokonali rzeczy niezwykłej - zaadaptowanie tak obszernego, skomplikowanego kompozycyjnie dzieła wymaga nadzwyczajnej wirtuozerii. Libretto oparte na powieści wielkiego noblisty, sięgające swą koncepcją także do hollywoodzkiej adaptacji, stworzył Michael Weller. Teksty piosenek przygotowali Michael Korie i Amy Powers. Doskonałą, poruszającą najgłębsze emocje, muzykę skomponowała Lucy Simon. Światowa premiera musicalu odbyła się w Sydney w 2011 roku. Tym razem "Doktora Żywago" na nowo opowiedzą Polacy.

Daniel Wyszogrodzki, autor polskiego przekładu tekstu, nie ukrywa:

- To świetnie napisany musical, dzieło teatru muzycznego. Zależało mi, by ten musical trafił do tego teatru.

Pomysł, by wystawić "Doktora Żywago" w Białymstoku pojawił się półtora roku temu. Teraz będziemy mogli obejrzeć efekt współpracy artystów.

Człowiek na tle nieludzkich czasów

W pamięci widzów na pewno został film z 1965 roku na podstawie powieści Pasternaka wyreżyserowany przez Davida Leana. Jak bardzo białostocka produkcja będzie różniła się od filmowej?

- Inna jest forma przekazu, bo proponujemy widzom musical - wyjaśnia Jakub Szydłowski, reżyser produkcji. Film z Omarem Sharifem często oglądam w sezonie zimowym. Nie czerpałem jednak z tego filmu, postawiłem na nowy obraz.

Daniel Wyszogrodzki zwraca uwagę na pewną skrótowość filmu.

- "Doktor Żywago" to bardzo bogata, wielowątkowa powieść. Film był przede wszystkim romansem ze scenami batalistycznymi. Moim zdaniem teatr jest lepszy od kina do wydobycia innego sensu tej historii. Doktor Żywago to człowiek na tle historii, dobry człowiek na tle nieludzkich czasów. Ten aspekt jest trochę zagubiony w filmie. W naszej produkcji zostanie podkreślony.

Musical zapowiada się na widowiskową produkcję. Mariusz Napierała, autor scenografii, zdradza, że będzie to spektakl bardzo dynamiczny, z wieloma zmianami scenografii i wieloma rekwizytami.

Odpowiedzialna za kostiumy Anna Chadaj mówi, że będzie ich ponad 500.

- Szyją je krawcy z oper z całej Polski. Mogę powiedzieć, że będą to najcieplejsze kostiumy w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Akcja musicalu dzieje się bowiem w większości zimą.

Nad choreografią pracuje Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych jak "Jesus Christ Superstar", "Chicago" czy "Hair". W Operze Podlaskiej pracował przy "Zemście nietoperza". Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami "Traviata", "Czarodziejski flet", "Carmen", "Cyganeria" oraz musicalami "Upiór w operze", "Skrzypek na dachu" i operetką "Zemsta nietoperza".

Zagrobelny, Aleksander, Kordek i inne świetne głosy

Obsada musicalu to artyści z wielkim doświadczeniem i wspaniałymi głosami. W tytułowej roli Jurija Żywago wystąpią Rafał Drozd, Łukasz Zagrobelny, Lary - Agnieszka Przekupień, Paulina Janczak i Anna Gigiel, Wiktora Komarowskiego - Damian Aleksander, Tomasz Steciuk, Dariusz Kordek, Toni - Monika Ziółkowska, Monika Bestecka, Dorota Białkowska, Strielnikowa - Tomasz Bacajewski, Marcin Wortmann, Bartłomiej Łochnicki.

- Pięć lat temu ta scena wzbudzała wiele kontrowersji - mówi o Operze Damian Aleksander. - Podczas inauguracji instytucji można było obejrzeć operę "Straszny dwór" i musical "Korczak", w którym grałem. Teraz znów spotykam się z Tomaszem Steciukiem. Jeżeli byli jeszcze jacyś antagoniści Opery Podlaskiej, teraz już zmienili zdanie. Cieszę się też, że musical "Doktor Żywago" ma taki romantyzm bliski słowiańskiej duszy.

W produkcji wystąpią także zespoły: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Grzegorza Berniaka, Chór pod kierownictwem Violetty Bieleckiej oraz artyści Chóru Dziecięcego kierowanego przez Ewę Barbarę Rafałko i tancerze.

Premiera rozpocznie się o godz. 19.00 na dużej scenie Opery. Portal BiałystokOnline patronuje produkcji.

Szczegóły: Premiera musicalu "Doktor Żywago"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1682 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39