To była walka z rywalami i własnymi słabościami. Za nami morderczy Bison Ultra-Trail

2022.10.02 14:31
W sobotę i niedzielę (1-2.10), w Supraślu i jego okolicach, przeprowadzona została kolejna odsłona Bison Ultra-Trail. To jedno z największych wydarzeń dla biegaczy ultra w Polsce i zdecydowanie największa impreza sportowa tego typu w północno-wschodniej Polsce.
Fot: Bison Ultra-Trail

16 km, 35 km, 50 km, 70 km, 100 km - takie dystanse przygotowali organizatorzy dla uczestników kolejnej edycji Bison Ultra-Trail. Sportowa rywalizacja rozpoczęła się w sobotę o godz. 3.00 w nocy. To właśnie wtedy do walki na najdłuższej trasie ruszyli zawodnicy spragnieni największych wyzwań. Tego samego dnia, oprócz zmagań biegowych, przeprowadzono też rowerowe wyścigi na 20 km odbywające się w ramach Bison MTB, natomiast w niedzielę miały miejsce starty na 16 km (bieg) oraz 60 km (rowery). Ponadto do zmagań w Bison Trail Kids przystąpiły dzieci. Meta wszystkich dystansów ulokowana została w Supraślu na terenie amfiteatru.

- Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie tym wydarzeniem. Ponad 1400 zawodników zgłosiło się do Bison Ultra-Trail, więc do części biegowej, 200 osób na swoich rowerach wystartuje w Bison MTB oraz 700 młodych adeptów biegania spróbuje swoich sił w Bison Trail Kids. Zwłaszcza wśród młodych zawodników frekwencja wzrosła niemal dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku - mówił przed imprezą Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega i organizator wydarzenia.

Mordercza walka na 100 km rozpoczęła się w strugach deszczu, ale później uczestnicy sobotnich zmagań mieli już lepsze warunki pogodowe. Ostatecznie biegową rywalizację na najdłuższym dystansie wygrał Tomasz Cygański, który wyznaczoną trasę, prowadzącą w dużej mierze przez Puszczę Knyszyńską, pokonał w czas 9 godzin, 14 minut i 27 sekund. Kolejny na mecie Grzegorz Staniewski stracił do zwycięzcy blisko pół godziny (czas 09:44:14), natomiast 3. miejsce zajął Adam Onoszko (09:44:16). Najszybszą kobietą okazała się Joanna Oberlan-Maroń (10:36:26).

Warto wspomnieć, że cała impreza miała również charakter charytatywny. Uczestnicy podczas rejestracji i w trakcie zawodów mogli wpłacać pieniądze na Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, która w lipcu otworzyła w Makówce stacjonarne hospicjum dla osób starszych i nieuleczalnie chorych.