To już 20 lat. Jubileusz Zespół Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis"

2018.09.19 14:19
Z okazji jubileuszu 20-lecia Zespół Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis" wystąpi ze specjalnym koncertem. Odbędzie się on w sobotę (22.09).
To już 20 lat. Jubileusz Zespół Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis"
Fot: Dom Kultury "Śródmieście"

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis" powstał w 1998 roku jako zespół instrumentalno-wokalno-taneczny; obecnie pracuje grupa taneczna zespołu i liczy 36 osób. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się na tle zabytkowej architektury pałacu Branickich.

W repertuarze zespołu znajdują się tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Zespół czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu, koncertuje również w innych miastach Polski (m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek w Malborku, Muzeum Archeologiczne, Zamek Królewski w Warszawie, Ratusz w Tarnowie, Zamek w Pułtusku, Wawel, Rynek Główny, Sukiennice, Willa Decjusza, Pałac Biskupi Erazma Ciołka Pałac Krzysztofory, Plac Szczepański, Plac na Groblach w Krakowie, Rynek Główny we Wrocławiu, Bazylika Jasnogórska w Częstochowie, Zamek w Pieskowej Skale, Zamek Królewski w Niepołomicach, Katedra Kaliska w Kaliszu, Pałac Podonowskich w Bugaju k/Raszkowa, Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie) i za granicą: Rosja, Białoruś, Litwa, Łotwa, Czechy, Niemcy. Koncert w letniej rezydencji Branickich w Choroszczy został nagrany przez Telewizję Regionalną w Białymstoku.

Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, gdzie zdobył trzy Brązowe Harfy Eola (2001, 2008, 2009), pięć Srebrnych Harf Eola (2002, 2003, 2004, 2005, 2012), Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego (2002) i Nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2004). W 2006 r. zespół zdobył Złotą Harfę Eola oraz Grand Prix Festiwalu. Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu "Bydgoskie Impresje Muzyczne" (2002 i 2004). Od 2001 r. zespół bierze udział w warsztatach, a także prezentuje swoje umiejętności na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie oraz kilkukrotnie w: Festiwalu Tańców Dworskich "Pawana" we Wrocławiu, Letnich Kursach Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie, Akademii Barokowej w Krakowie, Ogólnopolskich Letnich Warsztatach Muzyki Dawnej w Kaliszu.

Koncert odbędzie się w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny. Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Zobacz też: 20-lecie Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego "Capella Antiqua Bialostociensis"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1006 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39