To nasz najlepszy towar eksportowy. Podlaska bielizna podbija światowe rynki

2016.02.01 19:05
Nowoczesne studia projektowe, bogate wzornictwo i oferta, a przy tym dobra jakość – bielizna produkowana przez podlaskich przedsiębiorców cieszy się światowym uznaniem.
To nasz najlepszy towar eksportowy. Podlaska bielizna podbija światowe rynki
Fot: Podlaski Klaster Bielizny
Podlascy producenci bielizny na Międzynarodowych Targach Mody w Paryżu

Włókiennicza tradycja

Białystok od zawsze kojarzony jest z włókiennictwem. Pomimo zmieniających się na przestrzeni lat warunków gospodarczych czy ustrojowych, tradycje rynku włókienniczego przetrwały. Dziś nasz region coraz częściej kojarzony jest z produkcją bielizny najwyższej klasy.

Nie byłoby to możliwe bez czynnego udziału producentów skupionych wokół Podlaskiego Klastra Bielizny i jego firm założycielskich, takich jak: Ava, Axami, Gaia, Gorteks, Kinga, Kontri, Kostar oraz Mat.

Idea i innowacje

Kiedy w 2008 roku zakładano Klaster, białostockim gorseciarzom przyświecała idea zdobywania bieliźniarskiego rynku wysokiej klasy produktami, przy zachowaniu zasad współdziałania i zdrowej konkurencji. W 2014 w Podlaskim Klastrze Bielizny z inicjatywy członkowskich firm, w ramach wdrażania innowacji oraz z myślą o poszerzającym się z roku na rok gronie klientów, uruchomiono projekt stawiający na e-usługi:

- "Polish Lingerie" to bardzo funkcjonalna platforma – przyznaje Elżbieta Kacała, asystentka zarządu w Podlaskim Klastrze Bielizny. - Każdy klient, z każdego miejsca na świecie, może obejrzeć zdjęcia kolekcji i zapoznać się z ofertą każdej z firm. Platforma powstała nie tylko z myślą o kliencie B2C, ale też B2B. Portal ten daje wiele możliwości, dlatego też planujemy go dalej rozwijać i rozbudowywać - dodaje.

Na arenie międzynarodowej

Dziś nazwy założycielskich firm, jak i tych, które z czasem dołączyły, to silne marki także poza granicami naszego kraju. Przedsiębiorcy mogą pochwalić się zaszczytną liczbą trzech milionów sztuk bielizny produkowanej rocznie, z czego 40% to odsetek sprzedaży eksportowej.

Białostoccy producenci bielizny co roku biorą udział w cieszących się ogólnoświatowym zainteresowaniem Międzynarodowych Targach Bielizny w Paryżu, gdzie jakością i wysoką klasą konkurują z tak znanymi markami jak np. Victoria's Secret czy Intimissimi. A podlaska bielizna szturmem zdobywa zagranicznych kontrahentów, tak w samej Europie (Niemcy, Włochy, Francja), jak i nawet na Dalekim Wschodzie (Japonia) czy w Ameryce Południowej (Brazylia).

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

820 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39