To nie był czarny czwartek. Matura z matematyki bez problemów [ARKUSZE]

2016.05.05 13:30
Prawdopodobieństwo, dowody geometryczne, trygonometria, ciągi – między innymi z zadaniami z takiego właśnie zakresu musieli zmierzyć się maturzyści na egzaminie z matematyki.
To nie był czarny czwartek. Matura z matematyki bez problemów [ARKUSZE]
Fot: Dorota Mariańska
Trwa maturalny maraton

Naturalnie uczniowie z klas o profilu matematycznym twierdzą, że matura była bardzo łatwa.

- Wszystko dobrze poszło. W zadaniach otwartych był ostrosłup, prawdopodobieństwo, w zamkniętych po trochu z każdego działu. Tak jak zawsze. Do tego ta matura była łatwiejsza niż próbna - mówi maturzystka Paulina Kirecka z III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku.

Uczennica Katarzyna Czeczot jest podobnego zdania:
- Dość łatwe, przyjemna matura. Jedna z prostszych, jakie pisaliśmy. Skończyłam pół godziny przed czasem.

Matematyka nie sprawiła problemu również uczniom z klas humanistycznych.

- Raczej łatwa. Zadania zamknięte wymagały więcej liczenia niż zwykle. Na pewno łatwiejsza niż próbna. Jedynie prawdopodobieństwo jest zawsze trochę trudniejsze – przyznaje abiturientka Iza Tarasiuk.

Z Izą zgadza się Michał Gabrysiak:
- W miarę prosty egzamin. W sumie, zadania nie były trudne. Ogólnie przyzwoita matura. Jedynie prawdopodobieństwo mogło sprawiać trudności. Były ciągi, logarytmy, nierówność kwadratowa, równanie. Spodziewałem się czegoś takiego.

W powodzenie na maturze z matematyki i dobre przygotowanie swoich uczniów wierzy Małgorzata Górniak, dyrektor III LO im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku.

- Młodzież była dobrze przygotowana do egzaminu. Klasa maturalna przystępuje dwa, trzy razy w czasie ostatniego roku nauki do próbnych egzaminów maturalnych. Niektórzy z uczniów wychodzili dużo przed czasem - chwali się dyrektor Górniak.

Na poziomie podstawowym matury z matematyki w 25 zadaniach zamkniętych trzeba było wybrać i zaznaczyć poprawną odpowiedź. Uczniowie musieli m.in. odczytać z okręgu miarę kąta oraz wskazać miejsce zerowe dla funkcji liniowej.

W zadaniach otwartych zdający obliczali m.in średni roczny przyrost wysokości sosny na podstawie badań z okresu 6 lat. Musieli także poradzić sobie z nierównością i równaniem.

Maturzyści na egzaminie z matematyki mogli zdobyć maksymalnie 50 punktów.

Na uczniów, którzy zdecydowali się zdawać, oprócz poziomu podstawowego, matematykę rozszerzoną, drugi egzamin czeka w najbliższy poniedziałek. Rozpocznie się o godz. 9.00.

Matematyka wróciła na maturę jako egzamin obowiązkowy w 2010 roku.

ARKUSZE

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39