To on stworzył łąki kwietne w Białymstoku. Zmarł Andrzej Karolski, dyrektor DGK

2023.09.16 09:40
W wieku 61 lat zmarł Andrzej Karolski - wieloletni dyrektor departamentu gospodarki komunalnej i autor głośnych pomysłów na zagospodarowanie różnych miejsc Białegostoku.
To on stworzył łąki kwietne w Białymstoku. Zmarł Andrzej Karolski, dyrektor DGK
Fot: Tadeusz Truskolaski/FB
Andrzej Karolski zmarł w wieku 61 lat

Za pomocą mediów społecznościowych zmarłego urzędnika pożegnali białostoccy politycy:

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku:

- Łąki kwietne, pięknie ukwiecone miasto, stawianie na bioróżnorodność to efekt Jego pracy, który na stałe odmienił Białystok. Jestem wdzięczny, że mogłem z Nim współpracować. Pokój Jego duszy

Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku:

- Człowiek, który miał zawsze głowę pełną pomysłów, jak spowodować, by o naszych zielonych projektach mówiła cała Polska. To on m.in. stworzył w Białymstoku łąki kwietne, miejską pasiekę w centrum miasta, przebudował Akcent ZOO, dał drugie życie drzewom oraz wymyślił wyjątkową serię popularnonaukowych książek o bioróżnorodności naszego miasta...

Współpracowałem z nim przez ostatnich 7 lat, nadzorując Departament Gospodarki Komunalnej jako zastępca prezydenta. Pan Andrzej był jedną z najbardziej kreatywnych osób w urzędzie, dzięki czemu miasto zawsze wyglądało pięknie i kwitnąco. I choć nie ma ludzi niezastąpionych, to takiego wyjątkowego dyrektora od tych spraw już nie będę miał.

Panie Andrzeju, niech Pan tam na górze zadba o to, by też mieli tam tak pięknie i czysto jak mamy w Białymstoku.


Zbigniew Nikitorowicz, wiceprezydent Białegostoku:

- Wspaniały człowiek, wielki żal. Teraz będzie pielęgnował rajskie ogrody.

Adam Musiuk, radny miejski:

- Człowiek, który sprowadził do Białegostoku łąki kwietne i przepięknie ukwiecił miasto. Każda rozmowa z nim to, była rozmowa z wielkim profesjonalistą, ale i pasjonatem przyrody, bioróżnorodości oraz tego aby Białystok był piękny. Miałem zaszczyt z nim współpracować i wiem, że będzie go w Białymstoku brakować.

A tak wspomina współpracę ze zmarłym grupa Zielony Białystok, którą stworzył śp. Andrzej Karolski:

- Zapamiętamy Go jako człowieka niezwykle kreatywnego, pracującego z ogromną pasją i zaangażowaniem. Był pomysłodawcą i realizatorem wielu innowacyjnych projektów w naszym Mieście, dostrzeganych i docenianych w całej Polsce. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, których dokonał. Odpowiadał m.in. za działania związane są z poprawą jakości zieleni zorganizowanej, ochroną różnorodności biologicznej oraz rozbudową błękitno – zielonej infrastruktury.

Stworzył m.in. łąki kwietne, w tym pola słonecznikowe, z których był najbardziej dumny, Miejską Pasiekę z kolekcją zabytkowych uli, barcie i kłody bartne, zielone przystanki, Miejski Sad Edukacyjny, pierwszą w Polsce wieżę dla nietoperzy, czy parki kieszonkowe. Wymyślił i realizował duże projekty przyrodnicze, takie jak: „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”, w ramach którego wydaliśmy serię publikacji popularnonaukowych o tematyce przyrodniczej, „Drugie życie drzew” dotyczącego zachowania i badania martwych kłód drzew w parkach czy Program Ochrony Owadów Zapylających.

Będzie nam go brakowało. Pokój jego duszy.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1667 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39