To orzeł! To kamera! Niezwykły mural z taśmy klejącej [WIDEO]

2018.03.10 10:17
Wielkoformatowy mural z taśmy klejącej powstał na głównej ścianie wnętrza kina Forum. Stworzył go Martin Hoffman z berlińskiego kolektywu SELFMADECREW. Praca została wykonana w ramach festiwalu Underground/Independent.
To orzeł! To kamera! Niezwykły mural z taśmy klejącej [WIDEO]
Fot: Anna Dycha
Mural z taśmy klejącej ozdobił ścianę kina Forum

Koncerty, wystawy, pokazy filmów, spotkania z artystami, warsztaty - to wszystko jest w programie festiwalu Underground/Independent, który rozpoczął się w piątek (9.03) w Białostockim Ośrodku Kultury. To już jego 18. edycja. Przed nami dwa intensywne artystycznie weekendy.

Kamera filmowa, orzeł, a wszystko z taśmy

Na pierwszy rzut oka to kamera filmowa, ale gdy przyjrzymy się baczniej dostrzeżemy orła. Wszystko wykonane jest z taśmy klejącej w trzech kolorach - czarnym, szarym i białym. Mural taśmowy ozdobił główną ścianę kina Forum i wywołał pozytywne reakcje uczestników imprezy.

- To graffiti prezentuje to, czym jest sztuka niezależna - mówił podczas oficjalnego otwarcia Martin Hoffman. - Wielki orzeł symbolizuje moc, a skrzydła pozwolą mu wzbić się w górę i pokazać, czym jest niezależna sztuka.

Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, dodawała: - Ten orzeł świetnie pasuje do wnętrza i do tego, co robimy w kinie Forum.

Ma też nadzieję, że praca zostanie we wnętrzu na dłużej.

- To już trzeci mural na ścianie białostockiego kina. Wcześniej wykonywali je w tym miejscu Maciej Salamon i Andriej Kolenčík - także w ramach festiwalu Underground/Independent – wspomina Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Martin Hoffmann sztuką ulicy zajmuje się profesjonalnie od 2009 roku, głównie używając spreju. Sztukę artystycznego wyrazu poszerzył w 2017 roku o taśmę klejącą. Ma 35 lat, mieszka w Berlinie.

Ponadto w foyer kina Forum została otwarta wystawa komiksów "Bajka na końcu świata" Marcina Podolca, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksów i filmów animowanych. To historia dla młodszego czytelnika osadzona w postapokaliptycznym świecie. Próbuje odnaleźć się w nim dziewczynka Wiktoria, której towarzyszy pies Bajka. Na wystawie zaprezentowane są wybrane epizody z dwóch części komiksu "Bajka na końcu świata".

Podolec jest też autorem animacji, które wpleciono w pokazany w piątkowy wieczór film "Fugazi. Centrum wszechświata" o legendarnym klubie muzycznym w Warszawie. Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem filmu Leszkiem Gnoińskim. Co ciekawe, Podolec ma na swym koncie komiks poświęcony Fugazi. Rysownika - autora oprawy wizualnej tegorocznego festiwalu Underground/Independent - będzie można spotkać w niedzielę (11.03) w klubie Fama. Początek o godz. 16.00.

Wieczorem w Famie została otwarta wystawa "Prace i robótki" kolektywu rysujących dziewczyn Drem Team, a Południce - żeńska grupa śpiewacza z Białegostoku - zabrała w muzyczną podróż po Podlasiu.

Co przed nami?

W sobotę (10.03) będzie można obejrzeć dwa filmy. Pierwszy to "Bloki" - długometrażowy, szeroki i wieloaspektowy obraz poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego m.in. wywiady z architektami - najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Po pokazie w kinie Forum odbędzie się spotkanie z reżyserem Konradem Królikowskim. Drugi film to "Beuys. Sztuka to rewolucja" - film o Josephie Beuysie, stworzony z nieznanych dotąd szerzej wizualnych i dźwiękowych materiałów archiwalnych. Jest to portret porywającego artysty, lecz przede wszystkim kameralny, intymny obraz niezwykłego człowieka o kompletnie nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych jak na swoje czasy poglądach. Wieczorem w klubie Fama wystąpi BNNT - jeden z najciekawszych składów eksperymentalnych w kraju, którego działalność rozpięta jest pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi i teatrem. Ich album "The Multiverse" znalazł się na prestiżowej liście magazynu The Quietus podsumowującej najlepsze płyty 2017 r.W niedzielę (11.03) dla dzieci organizowane są warsztaty tworzenia tape graffiti. Poprowadzi je Martin Hoffman - niemiecki artysta z berlińskiego kolektywu SELFMADECREW, który stworzył taśmowy mural w Forum. Najmłodsi zapoznają się z kreatywnym podejściem do oryginalnego użycia przedmiotów codziennego użytku, takich jak: taśma klejąca, talerze, czy karton - dowiedzą się, jak z przedmiotów niededykowanych do sztuki, stworzyć unikatowe dzieło artystyczne. W programie jest też spotkanie ze wspominanym Marcinem Podolcem.

Kolejny weekend Underground/Independent już 17-18 marca. Portal BiałystokOnline patronuje festiwalowi.

Program: Underground/Independet

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1430 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39