Tor wschodzący Białystok – idealne miejsce dla fanów adrenaliny!

2021.01.13 14:56
Tory wyścigowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Obecnie znajdziemy je w niemal każdym większym mieście, czego najlepszym przykładem jest Białystok. Jednak tor torowi nierówny. Poszczególne obiekty różnią się między innymi infrastrukturą. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom toru w stolicy Podlasia.
Tor wschodzący Białystok – idealne miejsce dla fanów adrenaliny!

Tor wyścigowy w Białymstoku – infrastruktura

Tor Wschodzący Białystok jest położony w okolicach lotniska Krywlany, ok. 5 kilometrów od centrum miasta. Sama nitka toru jest zaprojektowana zgodnie z infrastrukturą terenu, dzięki czemu na torze znajdziemy atrakcyjne zakręty, kilka długich prostych, odcinek specjalny ze wzniesieniem, a nawet rondo o średnicy aż 12 m.

Sam tor bez cienia wątpliwości można nazwać nowoczesnym. Powstał bowiem w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 miasta Białystok po wytypowaniu do realizacji przez mieszkańców największego miasta północno-wschodniej Polski. Warto dodać, że w całym głosowaniu projekt budowy toru zajął czwarte miejsce. W sumie otrzymał on przeszło 3,5 tys. głosów. Potwierdza to tylko, że wśród mieszkańców Białegostoku mocno wzrosło zainteresowanie sportami motorowymi i motoryzacją w ogóle. Poza tym to szansa na aktywne spędzanie czasu i doskonalenie techniki jazdy – i samochodem, i motocyklem.

Co ważne, tor zaprojektowany w taki sposób, aby udało się go skonfigurować do wyścigów samochodowych, ale również motocyklowych, motocrossowych, kartingowych, supermoto, driftu czy zawodów na ćwierć mili.

Jedna pętla toru liczy sobie 930 metrów długości i od 10 do 12 metrów szerokości. Jednak w przypadku jazdy samochodami sportowymi z reguły jest ona organizowana na trasie o długości całkowitej, wynoszącej w tym przypadku ok. 1,4 km.

Oczywiście obiekt jest doskonale zabezpieczony. Wyposażono go w bariery energochłonne, nasypy ziemne oraz trybuny dla widowni. Do dyspozycji są też monitoring i urządzenia, które umożliwiają profesjonalny pomiar czasów kolejnych okrążeń. Co istotne, obiekt jest ogrodzony i oświetlony, dzięki czemu eventy motoryzacyjne odbywają się tu również po zmroku.
Na terenie toru przygotowano także obszerny parking, mieszczący do 100 pojazdów, oraz biuro organizatora zawodów. W trakcie odbywających się na torze zawodów do dyspozycji uczestników pozostają natomiast food trucki i toalety.

Tor Wschodzący Białystok – eventy motoryzacyjne

Na terenie białostockiego toru organizowane są różne wydarzenia motoryzacyjne. Najlepszym ich przykładem są zawody Under Forest Drift Event czy Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku. To ogólnodostępne i amatorskie imprezy organizowane przez Automobilklub Podlaski w Białymstoku. Poza tym należy wspomnieć też o WORD Białystok (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku), który również korzysta z toru, organizując na nim warsztaty z cyklu Weekend Bezpiecznej Jazdy. Co ważne, szkolenia te są bezpłatne.

Podczas jazdy po torze w Białymstoku wcale nie musimy korzystać z własnych aut. Bez problemu wynajmiemy sportowe samochody, które są stworzone do poruszania się po takich obiektach. To nie lada gratka dla miłośników szybkich samochodów i motoryzacyjnych emocji. Adrenalina jest już w cenie!

Dzięki temu w bezpiecznych warunkach możemy przetestować możliwości najlepszych sportowych aut, a wśród nich prawdziwie kultowych pojazdów, takich jak:
Ferrari F458 Italia,
Lamborghini Gallardo,
Aston Martin DB9,
Porsche 911,
Ford Mustang,
Nissan GT-R.

Jak wyglądają eventy motoryzacyjne?

Każdy uczestnik eventu motoryzacyjnego ma możliwość sprawdzenia się na najlepszym torze wyścigowym na Podlasiu, a to bez wątpienia gwarancja ekstremalnych przeżyć. Co ważne, we flocie białostockiego toru są samochody, które spełnią wymagania największych zapaleńców motoryzacji.

Oczywiście uczestnicy wydarzeń muszą się do nich odpowiednie przygotować. Przede wszystkim mowa tutaj o dobraniu odpowiedniego stroju. Na torze wyścigowym nie będziemy najlepiej czuć się w krępujących ruchy marynarkach, eleganckich koszulach, sukienkach czy szpilkach. Taka odzież będzie mało komfortowa, dlatego jest wręcz niewskazana.
Jeśli wziąć pod uwagę buty, najlepsze jest wygodne obuwie sportowe na płaskiej podeszwie. Poza tym kluczowa jest komfortowa odzież, która nie blokuje ruchów (np. dresy). Z kolei w przypadku jazdy po torze kartingowym należy zrezygnować z luźnych dodatków typu szaliki czy apaszki. To elementy garderoby, które zagrażają bezpieczeństwu. Obowiązkowe są natomiast rękawiczki.

Naszym obowiązkiem jako uczestnika jazdy po torze wyścigowym jest też kask. Oczywiście możemy go wypożyczyć na miejscu, gdyż organizatorzy są zobowiązani do dysponowania tego rodzaju sprzętem.

Nie ma więc wątpliwości co do tego, że białostocki tor wyścigowy może być znakomitą opcją dla osób, które chcą oderwać się od codziennych obowiązków. Jednak organizowane tutaj eventy motoryzacyjne to również znakomita okazja do nawiązania nowych kontaktów i umocnienia dotychczasowych relacji (np. w firmie, jeśli wizyta na torze będzie formą integracji pracowników).

Warto pomyśleć o torze wyścigowym również jako prezencie, zwłaszcza dla miłośnika motoryzacji. Trzeba mieć na uwadze to, że każdy tor wyścigowy, również ten w Białymstoku, oferuje specjalne vouchery w formie utwardzonej kartki A4. Może być to więc idealny pomysł na prezent z okazji świąt czy urodzin, ale nie tylko.

[ARTYKUŁ PARTNERSKI]
1440 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39