"Tosca" Pucciniego na zakończenie sezonu artystycznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej

2010.06.24 00:00
Słyną "Toscę" w wersji koncertowej G. Pucciniego wykonają 25 czerwca artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej wraz z zaproszonymi solistami z Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
 "Tosca" Pucciniego na zakończenie sezonu artystycznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej

"Tosca" - jedno z najpopularniejszych dzieł Pucciniego, charakteryzuje się dynamiczną akcją i mocno zróżnicowaną muzyką. Przy jej tworzeniu kompozytor - zgodnie z koncepcją Wagnera - posługiwał się motywami przewodnimi, których do "Toski" napisał prawie 60.

Akcja dramatu toczy się w Rzymie w 1800 roku, kiedy półwysep Apeniński był miejscem walk wojsk napoleońskich i prohabsburskich. Malarz Mario Cavaradossi decyduje się udzielić pomocy więźniowi politycznemu Cesare Angelottiemu. Zostaje za tę pomoc uwięziony i skazany na śmierć przez barona Scarpię. Uratować go może tylko śpiewaczka Floria Tosca - ukochana malarza, o której względy zabiega bezwzględny baron. Gdy Cavaradossi zostaje zaprowadzony do izby tortur, Tosca w obawie przed utratą ukochanego, zdradza kryjówkę zbiega. Scarpia proponuje Tosce targ: jeśli będzie mu przychylna, Cavaradossi zostanie zastrzelony tylko "na niby". Tosca jednak nie ufa baronowi...

Początek koncertu o godz. 19 w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Ponadto zespół Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentują dzieło G. Pucciniego w Poznaniu, 27 czerwca na uroczystości jubileuszu 100-lecia Teatru Wielkiego.

MAG

1010 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39