TOZ uruchomił "Pogotowie sylwestrowe". Pomoże w odnajdywaniu zwierząt

2023.12.30 15:44
W sobotę (30 grudnia) białostockie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami uruchomiło po raz piąty numer pod którym można zostawić wiadomości o znalezionych lub zagubionych zwierzętach. "Pogotowie sylwestrowe" jest odpowiedzią na cierpienie z jakim zmaga się wiele zwierząt w sylwestrową noc.
TOZ uruchomił "Pogotowie sylwestrowe". Pomoże w odnajdywaniu zwierząt
Fot: Wolontariat-Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku

Zbliża się Sylwester 2023, a wraz z nim głośne fajerwerki i petardy. Niestety, to na pozór "radosne świętowanie" często przynosi niepokój, a nawet krzywdę zwierzętom. Co roku wiele z nich, sparaliżowanych strachem ucieka w panice, co skutkuje zagubieniem i niemożnością ich powrotu do domu. Niejednokrotnie te nieświadome zwierzęta, w wyniku strachu, wpadają również pod koła samochodów. Aby pomóc zwierzętom w powrocie do domu białostocki TOZ uruchamia "Pogotowie sylwestrowe".

"Pogotowie sylwestrowe" działa pod numerem 505 978 439. Można pod nim zostawiać wiadomości o znalezionych lub zagubionych zwierzętach. Oprócz tego, taką informację wraz z aktualnych zdjęciem, opisem, imieniem, okolicznościami i miejscem zaginięcia, a także podaniem swojego numeru telefonu można wysyłać bezpośrednio na Toz Białystok na Facebooku. Wszystkie ważne informacje TOZ Białystok udostępnia również TUTAJ.

- Jeżeli widzisz zagubionego zwierzaka, nie zostawiaj go na ulicy! Zabierz go do domu. Gdyby to był twój pupil, tego właśnie oczekiwałbyś od innych ludzi. Zrób mu zdjęcie i wyślij na nasze wydarzenie lub w wiadomości na FB - apeluje Toz Białystok w opisie wydarzenia na Facebooku.

Jak informuje również Toz Białystok na swoim Facebooku, informacje dotyczące znalezionych zwierząt, które trafiły do Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku "Dolina Dolistówki" będą aktualizowane na bieżąco w mediach społecznościowych. Odbiór tych zwierząt będzie możliwy od 2 stycznia.

TOZ Białystok przekazuje również istotne wskazówki dotyczące przygotowania zwierzęcia na Sylwestra. Zaleca się trzymanie psa na smyczy podczas spacerów oraz unikanie wyprowadzania go na zewnątrz podczas najbardziej hucznych zabaw sylwestrowych. Warto stworzyć dla zwierzęcia bezpieczne miejsce w domu, w którym będzie czuł się komfortowo. Jeśli wychodzisz z domu, zasłoń okna i pozostaw psu przedmioty, które kojarzy z właścicielem, takie jak sweter oraz kocyk. Warto również pozostawić zwierzęciu zabawki, smakołyki oraz włączony telewizor, który zagłuszy dźwięki fajerwerków. Ważne jest, aby nie podawać zwierzęciu leków na własną rękę i unikać pocieszania go, gdy się boi. TOZ Białystok zaleca także wcześniejsze zaczipowanie psa i założenie mu adresówki.

Przypominamy również o corocznej akcji "Nie strzelam w sylwestra", która ma na celu uświadamiać ludzi, iż odgłosy fajerwerków negatywnie wpływają na zdrowie i komfort zwierząt, zarówno tych domowych, jak i tych żyjących w lasach czy zoo. Zgodnie z ideą akcji, jeśli kochasz zwierzęta - zrezygnuj z używania fajerwerków podczas sylwestra.

"Pogotowie sylwestrowe" będzie działało od soboty (30 grudnia) do środy (3 stycznia).

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39