Tradycyjne wiosenne kolędowanie, czyli Konopielka wciąż żywa

2022.04.22 11:40
Konopielka to tradycyjne wiosenne kolędowanie, które było rozpowszechnione w naszym regionie. Zazwyczaj odbywało się tuż po świętach wielkanocnych na podlaskich wsiach. Knyszyński Ośrodek Kultury wciąż zachęca do kultywowania tego zwyczaju.
Tradycyjne wiosenne kolędowanie, czyli Konopielka wciąż żywa
Fot: Źródło: FB Klepaczanek
Zespół Klepaczanki podczas spotkania z Konopielką w Knyszynie

Pieśni wiosenne były onegdaj śpiewane wspólnie na podlaskich wsiach. Tradycja Konopielki, czyli kolędowania wiosennego przetrwała w powiecie monieckim. To tutaj już w niedzielę (24.04) odbędzie się spotkanie wokół wspólnego śpiewania. Bowiem wciąż żywa jest wiara, że życzenia składane przez kolędników mają niezwykłą moc i dzięki nim wszyscy domownicy zachowają zdrowie, hodowane zwierzęta będą się rozmnażać bez problemów, a uprawiane pola dadzą obfite plony.

Za namową Knyszyńskiego Ośrodka Kultury w tym roku w tradycyjny sposób w Knyszynie kolędować będzie Tęcza oraz Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej, w Mońkach - Wrzosy, w Długołęce - KGW Długołęka, w Jaświłach Kądzielnice, zaś w Czechowiżnie - KGW Czechowianki.

Oprócz tradycyjnego kolędowania po domach odbędzie się wspólna biesiada połączona ze wspominkami konopielkowych tradycji oraz wręczaniem tradycyjnych darów. Będzie ona miała miejsce w najbliższą niedzielę (24.04) w Knyszyńskim Ośrodku Kultury o godzinie 13:00. Niestety ograniczenia covidowe oraz sytuacja polityczna w sąsiednich krajach nie pozwoliła w tym roku zaprosić do wspólnego kolędowania zespołów z zagranicy, które przed laty gościły w Knyszynie i prezentowały litewskie, białoruskie i ukraińskie zwyczaje związane z wiosennym kolędowaniem.

Chęć udziału w biesiadzie należy potwierdzić w Knyszyńskim Ośrodku Kultury.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

972 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39