Trasa wiodła przez Białystok. Bezpłatny pokaz filmu

2016.02.06 13:22
Kolejna odsłona akcji "Niedziela z Kolekcją". 7 lutego w Galerii Arsenał będzie można obejrzeć film "Walk on by - unfolding map, º2 Białystok" Sibylle Ettengruber.
Trasa wiodła przez Białystok. Bezpłatny pokaz filmu
Fot: materiały organizatora

"Wideo jest zapisem performance'u, który Sibylle Ettengruber wykonała podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance "PERFORMANCE ARSenał Białystok" w 2009 r. Jest to dokumentacja spaceru przez Białystok wedle trasy, którą artystka wytyczyła na mapie miasta. Droga zamykała się w trójkącie obejmującym Planty i międzywojenną dzielnicę urzędniczą, nawiązującym do trójkątnego rynku powstałego w XVIII wieku, gdy Białystok należał do Jana Klemensa Branickiego" - pisze Izabela Kopania w książce "Zbiór Otwarty".

Kopania zwraca uwagę, że spacer był konfrontacją z rzeczywistością miasta, jego ukształtowaniem i infrastrukturą, której elementy nie do końca znajdowały odzwierciedlenie w schemacie mapy. Ulice, zabudowania i tereny zielone miały swój odpowiednik w rzucie graficznym, ale właściwa tkanka miejska ujawniała się dopiero w trakcie wędrówki. Artystka napotykała barierki oddzielające pasy jezdni, sznur jadących samochodów, rzekę, a także prywatne mieszkania, do których wchodziła przez okna, by wyjść po drugiej stronie kamienicy.

Artystka zrealizowała projekt w Białymstoku, tak jak i podobne akcje w Linzu, Brunszwiku i Berlinie. Niepozorne przejście przez Białystok zmuszało do refleksji na temat problematycznej natury infrastruktury miejskiej.

Pokaz filmu odbędzie się w godzinach otwarcia galerii: 10.00-18.00. Wstęp jest wolny.

Szczegóły: Sibylle Ettengruber - pokaz filmu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1185 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39