Triduum Paschalne. Uroczyste nabożeństwa w białostockiej katedrze

2023.04.06 08:21
Wielkim Czwartkiem w Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To też szczególny czas oczekiwania na najważniejsze święto - Wielkanoc.
Triduum Paschalne. Uroczyste nabożeństwa w białostockiej katedrze
Fot: Pixabay

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Nabożeństwa triduum Paschalnego odbywają się we wszystkich kościołach Archidiecezji Białostockiej. Jak co roku najbardziej uroczyście będą celebrowane w katedrze białostockiej.


Wielki Czwartek (6.04)

godz. 9.00 - Msza Krzyżma pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Józefa Guzdka

Podczas mszy prezbiterzy odnawiają przyrzeczenia kapłańskie oraz konsekrowane jest Krzyżmo i poświęcone oleje używane przy sprawowaniu sakramentów i błogosławieństw.

godz. 18.00 - msza św. Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Biskupa Henryka Ciereszki

Najświętsza Eucharystia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Pan Jezus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew. Podczas Mszy św. uczestniczymy w obrzędzie umycia nóg. Przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Na zakończenie Mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy wystawienia i tam adorowany przez wiernych.


Wielki Piątek (7.04)

godz. 9.00
- Uroczysta Godzina Czytań i Jutrznia pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity

godz. 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego

W Wielki Piątek Kościół gromadzi się na sprawowaniu pamiątki Męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Kościół przez rozmyślanie Męki swojego Pana i adorację Krzyża, przypomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego.


Wielka Sobota (8.04)

Tego dnia w Kościele katolickim nie sprawuje się liturgii wspominając spoczynek Pana Jezusa w grobie.

godz. 9.00 - Uroczysta Godzina Czytań i Jutrznia pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity

godz. 20.00 - Wigilia Paschalna pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Józefa Guzdka

Liturgia Wigilii Paschalnej należy do obchodów dnia Zmartwychwstania. Rozpoczyna ją Liturgia Światła wraz z poświęceniem ognia i świecy paschalnej. Po niej następuje rozbudowana Liturgia Słowa wraz z radosnym śpiewem Alleluja. Trzecią częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą święconą. Uwieńczeniem nabożeństwa jest Liturgia Eucharystyczna.


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (9.04)

godz. 6.00
- msza św. z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Józefa Guzdka

Eucharystię poprzedza procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39