Trwa głosowanie na Top Inwestycje Komunalne 2023. Wśród nominowanych jest podlaskie miasto

2023.03.09 12:17
Do 11 kwietnia potrwa głosowanie w konkursie na Top Inwestycje Komunalne 2023. Nominowanych zostało 28 przedsięwzięć.
Trwa głosowanie na Top Inwestycje Komunalne 2023. Wśród nominowanych jest podlaskie miasto
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Stary Rynek w Łomży w czasie przebudowy

Portal Samorządowy jak co roku organizuje konkurs Top Inwestycje Komunalne. W tegorocznej edycji nominowanych zostało 28 przedsięwzięć polskich samorządów. Najlepsza inwestycja otrzyma specjalną nagrodę czytelników PortalSamorzadowy.pl.

Jeżeli chodzi o ogólnopolskie inwestycje, wśród nominowanych są m.in. centrum przesiadkowe w Opolu, most w Milsku, modernizacja oczyszczalni ścieków w Lublińcu, promenada alei Nadmorskiej w Kołobrzegu, stadion miejski w Płocku.

Pośród 28 nominacji znalazła się jedna z województwa podlaskiego. Nominowana została rewitalizacja Starego Rynku w Łomży, która zakończyła się w styczniu tego roku. Wartość inwestycji sięgnęła niemal 10,5 mln zł, z czego 4,6 mln zł stanowiły fundusze europejskie. Realizacja inwestycji przyczyniła się do poprawy stanu technicznego Starego Rynku wraz z terenami przyległymi oraz poprawy jego estetyki, co wpływa na wzrost uczestnictwa w życiu publicznym mieszkańców miasta i turystów.

Przeprowadzone w ramach zadania prace archeologiczne odkryły, oprócz licznych zabytków ruchomych, takich jak fragmenty naczyń glinianych, pojemników szklanych, kafli, kości zwierzęcych czy drobnych miedzianych monet oraz żelaznych przedmiotów służących do codziennego użytku, także elementy budowli z przeszłości. Wśród nich były kamienne relikty budynku ratusza z XV wieku i dobudowanej w XVI wieku jego południowo-wschodniej części.

W wyniku przeprowadzonej inwestycji na Starym Rynku powstał skansen archeologiczny z przeszkleniem, w którym można zobaczyć fragmenty fundamentów wraz z piwnicą prawdopodobnie wieży ratuszowej. W posadzce rynku kamieniami zaznaczono ślady po fundamentach dawnego ratusza. Nadmurowana została jedna z odkrytych murowanych studni o średnicy 240 cm. Stary Rynek zyskał nową nawierzchnię z kostki granitowej i płyt granitowych płomieniowanych. Powstała fontanna jako forma wodna ze ścianą wody i kaskadami, składająca się z 13 dysz, 5 ulokowanych jest w jej centrum i po 2 w każdej z 4 odnóg. Z trzech stron Stary Rynek otacza piętnaście klonów kulistych pospolitych. Zamontowano również lampy oświetleniowe.

W konkursie na Top Inwestycje Komunalne 2023 głosować można tutaj. Każdy może oddać głos za lub przeciw każdemu z przedsięwzięć. Głosowanie skończy się 11 kwietnia o godz. 9.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1152 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39