Trwa odbudowa wieży kościoła św. Wojciecha

2015.07.25 00:00
Ruszył montaż drewnianej konstrukcji wieży kościoła św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Białymstoku. Spłonęła ona w pożarze w 2013 r.
Trwa odbudowa wieży kościoła św. Wojciecha
Fot: ESD
Po ułożeniu pierwszych drewnianych elementów więźby dachowej, wieżę zabezpieczono

Na początku lipca przy wieży kościoła św. Wojciecha ustawiono rusztowanie, potem przetransportowano belki tworzące drewnianą konstrukcję. Wcześniej prowadzono też remont korytarzy i klatek schodowych - ich tynkowanie i malowanie.

Teraz trwa montaż konstrukcji wieńczącej świątynię. Po ułożeniu pierwszych drewnianych elementów więźby dachowej, wieżę zabezpieczono folią. Prace będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Całość ma ważyć około 5 ton. Zakończenie prac, w tym ułożenie pokrycia dachowego, planowane jest w połowie listopada.

15 września 2013 r. w kościele św. Wojciecha wybuchł pożar, który poważnie uszkodził sanktuarium. Całkowicie spłonęła i zawaliła się drewniana konstrukcja wieży. Wnętrze kościoła nie zostało naruszone w dużym stopniu. Pożar wybuchł podczas mszy św., na szczęście wszyscy zgromadzeni bezpiecznie opuścili budynek. Straty oszacowano na 4 mln zł.

Parafia nadal zbiera darowizny na rzecz odbudowy kościoła. W przyszłości planuje też wykonanie nowych fresków we wnętrzu świątyni. Już rozstrzygnięto konkurs na ich projekt - jego autorem jest Andrzej Muszyński.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

889 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39