Trwa wypłata dodatkowych pieniędzy. Wiadomo, kiedy będzie można je otrzymać

2024.04.30 08:53
W tym roku 217 ty.s świadczeniobiorców z województwa podlaskiego dostanie trzynastki. Łącznie do emerytów w naszym regionie trafi 386,7 mln zł. Część świadczeniobiorców już dostała świadczenia. Wiadomo, kiedy ostatnia transza zostanie wypłacona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Trwa wypłata dodatkowych pieniędzy. Wiadomo, kiedy będzie można je otrzymać
Fot: pixabay.com

Przed długim weekendem majowym będzie wypłacona ostatnia transza tzw. trzynastek. Oznacza to, że jeśli ktoś nie dostał jeszcze pieniędzy, to we wtorek powinni już je otrzymać. 

- Zdecydowana większość osób otrzymała już trzynastą emeryturę. ZUS wypłaca dodatkowe wsparcie z urzędu wszystkim uprawnionym razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień. Na trzynastkę czekają jeszcze osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, których termin płatności świadczenia za kwiecień przypada 1 maja. Zakład przekazał pieniądze na pocztę 25 kwietnia, a do banku przekaże 29 kwietnia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim. 

W tym roku w całym kraju zostanie wypłacone prawie 8,6 mln trzynastek na 15,13 mld zł. W Podlaskiem świadczenie trafi do ponad 216 tys. emerytów i rencistów. 

- W najbliższych dniach trzynastkę otrzyma kolejny 840 osób pobierających świadczenia lub zasiłki przedemerytalne na kwotę niemal 1,5 mln zł. W województwie podlaskim dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzyma w sumie ponad 217 tys.  osób na łączną kwotę przeszło 386,7  mln zł – dodaje rzeczniczka.

Ile wynosi dodatkowe świadczenie?

W 2024 r. trzynasta emerytura wyniesie 1780,96 zł brutto. Należy mieć świadomość, że z tego świadczenia potrąca się podatek i składkę zdrowotną. Przy tym trzeba wiedzieć, że Kwota netto trzynastki jest uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Na przykład przy emeryturze 1,8 tys. zł brutto, emeryt otrzyma na "rękę" 1464,67 zł, a przy świadczeniu wynoszącym minimum 2,2 tys. zł brutto – 1406,67 zł.

Trzynastkę dostają osoby, które mają ustalone prawo do jednego ze świadczeń emerytalno-rentowych na dzień 31 marca tego roku i pobierają to świadczenie. Na dodatkowe środki mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. 

Warto wiedzieć, że tzw. trzynastka przysługuje też do renty rodzinnej, pobieranej przez kilka osób. W tym przypadku jest jednak jedno świadczenie, które dzieli się w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Dodatkowe pieniądze przysługują również w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury, wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe np. ZUS i KRUS, wtedy trzynastą emeryturę wypłaca ZUS. 

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1864 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39