Trzeci najlepszy wynik w kraju. Podlaskie w czołówce przyznanych funduszy unijnych

2021.02.02 16:39
W latach 2021-2027 do województwa trafi prawie miliard euro.
Trzeci najlepszy wynik w kraju. Podlaskie w czołówce przyznanych funduszy unijnych
Fot: Pixabay

- Województwo podlaskie pozostaje jednym z najmniej zamożnych regionów Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu z 2018 r. PKB na jednego mieszkańca Podlasia wynosiło 50% średniej unijnej – przypomina wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Najpierw 992 mln €, potem dodatkowe miliony

Rozpoczęły się konsultacje umów partnerstwa dotyczące podziału funduszy unijnych. Z regionalnego programu do województwa podlaskiego trafi na początek 992 mln euro w latach 2021-2027. Natomiast po podpisaniu kontraktów programowych pomiędzy rządem a marszałkiem, wpłyną dodatkowe środki.

Planowana kwota na jednego mieszkańca w Podlaskiem z funduszy z programu regionalnego wyniesie 839 euro - jest to trzeci najlepszy wynik w Polsce.

Do podziału zostaje jeszcze spora kwota

Województwo podlaskie ma także szansę na dodatkowe środki w programie regionalnym. Do podziału pomiędzy wszystkie województwa w puli zostało jeszcze 7,1 mld euro. Dlatego projekty zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe środki.

- Mamy nową perspektywę unijną, czeka nas dużo pracy i mam nadzieję, że będzie nam się współpracowało z rządem dobrze i merytorycznie – dodał marszałek Artur Kosicki.

Po przyjęciu umowy partnerstwa i projektów programów krajowych przez rząd, odbędą się formalne negocjacje z Komisją Europejską.

Polska Wschodnia

Oprócz funduszy z programu regionalnego, województwo podlaskie otrzyma również wsparcie z Programu Polska Wschodnia, którego budżet dla 6 województw wynosi 2,5 mld euro. Wiceminister Jacek Żalek uważa, że w Podlaskiem program regionalny na lata 2014-2020 został sprawnie zrealizowany.

- Z beneficjentami podpisano 3,5 tys. umów na kwotę dofinansowania UE 4,8 mld zł, co stanowi 89,4% puli dla regionu – podsumował.

"Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego" - poinformowało ministerstwo.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1637 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39