Trzej wielcy kompozytorzy bohaterami piątkowego koncertu

2021.04.22 11:03
Mozart, Mercadante i Schubert. To ich utworami będziemy mogli cieszyć się podczas koncertu symfonicznego, nadawanego on-line przez Operę i Filharmonię Podlaską.
Trzej wielcy kompozytorzy bohaterami piątkowego koncertu
Fot: Michał Heller/OiFP
Nagranie koncertu

Często mówi się o efekcie Mozarta – poprawie inteligencji wynikającej ze słuchania muzyki Salzburczyka. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki. Mozartowska Uwertura do "Wesela Figara", którą będzie można usłyszeć podczas koncertu, jest obrazem budzącego się do życia miasta, ujawnia się tutaj kunszt Wolfganga Amadeusza Mozarta, który zwięźle i dowcipnie potrafił rozbudzić ciekawość mającej nastąpić akcji dramatycznej.

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wykona także Koncert fletowy e-moll Severia Mercadantego. Solo na flet zagra jeden z najwybitniejszych wirtuozów fletu - Łukasz Długosz. Koncert fletowy włoskiego kompozytora jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet z towarzyszeniem orkiestry.

Ostatnim dziełem będzie III Symfonia D-dur Franza Schuberta. Ten austriacki kompozytor był prekursorem romantyzmu w muzyce. Niedoceniany za życia, dopiero pierwsze wydanie jego dzieł przez Breitkopfa i Härtla, sześćdziesiąt lat po śmierci przyniosły mu należny rozgłos i uznanie.

Koncert w wykonaniu białostockich symfoników pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale Youtube Opery i Filharmonii Podlaskiej w piątek (23.04), o godz. 19.00

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1432 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39