Trzy budki bookcrosingowe pojawiły się w Choroszczy

2022.05.30 09:00
Trzy stylowe drewniane budki do wymiany książek właśnie stanęły w ulubionych miejscach rekreacyjnych mieszkańców Gminy Choroszcz: na Bulwarach, "Kominowym Bajorze" oraz przy przystanku autobusowym na Rynku 11 Listopada.
Trzy budki bookcrosingowe pojawiły się w Choroszczy
Fot: UM w Choroszczy

Regały bookcrosingowe działają na zasadzie: "weź, przeczytaj, oddaj", czyli wybrane pozycje można wziąć do domu, a po przeczytaniu zwrócić lub przekazać kolejnej osobie. Takie regały w przestrzeni miejskiej to alternatywa dla tradycyjnych bibliotek. Upraszczają wymianę oraz rozwiązują problem niszczenia i wyrzucania niechcianych książek.

W Białymstoku od 5 lat w przestrzeni miasta stoją dwa regały w kształcie śledzia, które zostały postawione przy centrum przesiadkowym al. Piłsudskiego/ul. Sienkiewicza. Teraz na podobny krok zdecydowała się gmina Choroszcz.

- Zbliża się lato, dni są coraz dłuższe, coraz częściej korzystamy z rekreacji na świeżym powietrzu, dlatego pomyśleliśmy, że warto znaleźć jeszcze jeden do tego powód, a mianowicie czytać na powietrzu, a przynajmniej wyjść z domu po książkę – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. - Wziąć ją lub przekazać, ponieważ od dziś mamy w Choroszczy kolejne trzy punkty, które ku temu służą. To budki z książkami, z których możemy lektury pobrać lub je tam zostawić. Do takiej czytelniczej wymiany serdecznie wszystkich zachęcamy – konkluduje włodarz gminy.

Trzy drewniane stylowe budki na książki stanęły w szczególnie często odwiedzanych miejscach Choroszczy: tuż przy przystanku na Rynku 11 Listopada, na Bulwarach przy tężni, a także nad "Kominowym Bajorem" – w przestrzeniach otwartych i wielopokoleniowych, tam gdzie mieszkańcy i odwiedzający lubią przebywać i spędzać czas.

- Na chwilę obecną lektury, jakie w tych miejscach się pojawiły, dotyczą głównie Gminy Choroszcz (choć nie tylko), ale miejmy nadzieję, już niedługo znajdą się tam inne pozycje, z których skorzystają użytkownicy. Pamiętajmy jednak, by ani książek, ani budek nie niszczyć – są one naszym wspólnym dobrem; prosimy również, by do budek dostarczać takie egzemplarze (lektury w takim stanie), których nie wstydzilibyśmy się i sami chcielibyśmy otrzymać. Wierzymy, że wszyscy to doskonale rozumiemy - podkreśla choroszczański magistrat.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane ze środków Gminy Choroszcz w ramach "Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz na 2022 rok".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1343 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39