Trzy podlaskie kąpieliska z zakazem wchodzenia do wody

2017.08.02 15:33
Sanepid ocenił podlaskie kąpieliska. Trzy miejsca w regionie lepiej omijać ze względu na niską jakość wody.
Trzy podlaskie kąpieliska z zakazem wchodzenia do wody
Fot: pixabay.com

Upały sprzyjają temu, że jako miejsce wypoczynku wybieramy tereny nad rzekami czy jeziorami. Dobrze jest jednak wcześniej upewnić się, czy we wszystkich lokalizacjach w naszym regionie jakość wody jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku systematycznie informuje o przydatności wody w podlaskich akwenach. Obecnie ma zastrzeżenie do trzech kąpielisk.

Instytucja wskazuje, że sinice pojawiły się na terenie zalewu w Dubiczach Cerkiewnych. W związku z tym nie należy tu korzystać z kąpieli, szczególnie podczas zakwitu sinic, ponieważ może to spowodować ujemne skutki zdrowotne. Ponadto warto zrezygnować z rekreacyjnego korzystania z wody objętej zakwitem. Trzeba pamiętać, że do przyjęcia dużych dawek toksyn dochodzi często w trakcie uprawiania sportów wodnych takich jak pływanie, żeglarstwo, surfing czy narty wodne. Wówczas może nastąpić przypadkowe połknięcie wody.

Inspekcja ostrzega też, że woda biologicznie nie nadaje się do kąpieli nad zalewem w Czyżewie oraz nad rzeką Nurzec w Ciechanowcu w pow. wysokomazowieckim. Wspomniane miejsca, mimo wystąpienia nieprawidłowości, są otwarte.

Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań co do korzystania z pozostałych lokalizacji takich jak augustowskie kąpieliska: BPIS/Jędrek, Chris Serwy, Radiowej Trójki czy Albatros/Proserwy. Bezpiecznie jest również na białostockich Dojlidach. Spokojnie możemy kąpać się także nad zalewami: Zarzeczany, Repczyce oraz Czapielówka w Czarnej Białostockiej. Nie ma zakazu wchodzenia do wody również w pow. sejneńskim (Posejnele, Giby, Kukle) oraz w Sokółce i Karpowiczach.

Nic nam nie grozi także nad rzeką Supraśl w Supraślu i w Wasilkowie. Woda przydatna do kąpieli jest też w zbiorniku małej retencji w Michałowie. Poza tym bez obaw można korzystać z Jeziora Rajgrodzkiego i jeziora Szelment Wielki. Żadnych problemów z jakością wody nie ma także nad Narwią w Łomży, nad Biebrzą w Goniądzu oraz nad rzeką Kamionką w Siemiatyczach.

Warto wspomnieć również, że ze względu na brak ratownika, zamknięte jest kąpielisko nad zalewem w Korycinie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1138 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39