Trzymający w napięciu film "Noc 12 października" w Kinie Forum

2023.03.24 17:12
"Noc 12 października" to trzymający w napięciu thriller opowiadający o pewnym śledztwie, które staje się obsesją. Seans odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "GAG" we wtorek (28.03).
Trzymający w napięciu film "Noc 12 października" w Kinie Forum
Fot: Materiały prasowe

Najnowszy film francuskiego reżysera Dominica Molla powstał na podstawie książki "18.3: Une année à la PJ" Pauline Guény, która przez rok mieszkała z brygadami kryminalnymi wersalskiej policji sądowej.

"Noc 12 października" ukazuje kulisy pracy wydziału kryminalnego. Co prawda historia zamyka się w formułę trzymającego w napięciu thrillera, jednak jest również drobiazgowym portretem zdominowanego przez mężczyzn świata, w którym nie ma miejsca na słabości. Wydaje się, że obraz ten jest istotniejszy niż rozwiązanie kryminalnej zagadki.

Głównym bohaterem jest Yohan, świeżo upieczony szef wydziału kryminalnego w Grenoble. Prawie każdy śledczy w swojej pracy prędzej czy później trafia na sprawę, która wydaje się nie do rozwiązania, a która w pewnym momencie przeradza się w obsesję. Dla Yohana taką sprawą może się stać tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją.

Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa.

Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.

Jordan Mintzner z Hollywood Reporter tak opisywał film: Ten przeszywający thriller wykorzystuje gatunkowy szablon, by zgłębić kwestię przemocy, płci i policji we współczesnej Francji.

Film "Noc 12 października" będzie można obejrzeć we wtorek (28.03), o godz. 18:00 w Kinie Forum. Spotkanie w ramach DKF GAG poprowadzi dr Tomasz Adamski. Bilety są do nabycia w kasie kina lub przez stronę internetową Białostockiego Ośrodka Kultury.

REPERTUAR Kina Forum 24 - 30 marca

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1016 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39