Turystyczna trasa jest w opłakanym stanie. Będzie wyremontowany jej kolejny odcinek

2022.06.29 17:16
Zostanie przebudowany około 2-klometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 672 w miejscowości Płaska. To o tyle istotna trasa, że przebiega przez obszary cenne przyrodniczo i korzysta z niej wielu turystów.
Turystyczna trasa jest w opłakanym stanie. Będzie wyremontowany jej kolejny odcinek
Fot: Mateusz Duchnowski/UMWP

Droga wojewódzka nr 672 przebiega częściowo wzdłuż Kanału Augustowskiego, w jej pobliżu znajdują się jeziora: Serwy, Górczyckie, Orle, Pobojno, Paniewo, Krzywe, Kruglak i Mikaszewo oraz rezerwat przyrody Perkuć. Zwłaszcza latem trasa ta jest pełna turystów, ale jej stan jest opłakany. Na szczęście to się stopniowo zmienia. W ubiegłym roku oddano do użytku wyremontowany fragment z Płaskiej do Mikaszówki, a dwa lata temu od Mikaszówki do Gruszek i od Mikaszówki do Rudawki. Teraz czas na fragment w samej Płaskiej. Obecnie nie spełnia on wymagań określonych dla drogi wojewódzkiej klasy G i śmiało można powiedzieć, że jego stan techniczny stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego.

Właśnie podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. W ramach prac przewidziano przebudowę konstrukcji nawierzchni jezdni, podniesienie nośności do 115kN, budowę i przebudowę parkingów i zatok postojowych, budowę lub przebudowę przejść dla pieszych wraz z azylami, przebudowę lub budowę obiektów inżynierskich, rozbudowę istniejącej kanalizacji deszczowej oraz rozbudowę i przebudowę skrzyżowań. Ponadto planowane jest wykonanie ciągu pieszo-rowerowego z uwzględnieniem istniejącego szlaku rowerowego GREEN VELO oraz zagospodarowanie zieleni w granicach projektowanego pasa drogowego.

Wykonawcą dokumentacji wyłonionym w ramach przetargu jest firma Pracownia Projektowa KOMI Sp. z o.o. Za przygotowanie dokumentacji otrzyma blisko 517 tys. zł. Na swoje prace ma 19 miesięcy (lub 11, gdyby nie było konieczności sporządzenia w ramach postępowania zmierzającego do uzyskania decyzji środowiskowej raportu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko).

Gdy dokumentacja będzie gotowa, Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie mógł ogłosić przetarg na roboty drogowe. Samej drogi trzeba się spodziewać w 2024 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1249 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39