Twórczy zamęt, czyli festiwal Underground / Independent [WIDEO]

2020.03.04 09:08
Tradycyjnie w marcu czeka nas twórczy zamęt, czyli oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania. Czas na festiwal Underground/Independent. Impreza potrwa od 5 do 8 marca.
Twórczy zamęt, czyli festiwal Underground / Independent [WIDEO]
Fot: BOK
Jedna z prac Galerii Rusz

Co znajdzie się w tegorocznym programie festiwalu organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury - Dyskusyjny Klub Filmowy "GAG"?

Duży wybór filmów

Mnóstwo interesującego, niezależnego kina, w tym - aż pięć dokumentów. Za sprawą prowokującego obrazu "Ewa nie chce spać" widzowie wcielą się w rolę podglądaczy cyfrowej celebrytki, prezentującej przed kamerą wszystkie obszary swojego życia.

"Czysta sztuka" to opowieść o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce. Dokument "3100: biegnij i medytuj" skupia się na duchowym wymiarze biegania i sportowym wydarzeniu Self-Transcendence 3100 Mile Race. "Antropocen: epoka człowieka" dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią oraz stawia pytania: czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? a może początek nowego, niekoniecznie ludzkiego? Z kolei "Ave satan?" to dowcipna, a zarazem prowokacyjna historia outsiderów, których zaangażowanie na rzecz społecznej i politycznej sprawiedliwości dało siłę tysiącom ludzi na całym świecie.Ze swoimi nowymi filmami przyjadą do Białegostoku młodzi polscy twórcy: Piotr Adamski, reżyser głośnego debiutu "Eastern" - o wizji Polski, w której broń jest legalna i powszechnie dostępna, a relacje międzyludzkie reguluje bezwzględny kodeks krwi oraz Piotr Dylewski, pochodzący z Białegostoku reżyser, twórca najbardziej nieszablonowej i odjazdowej niezależnej komedii romantycznej w polskim kinie - "Zgniłe uszy". Oba filmy zostały okrzyknięte odkryciami festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.To nie koniec filmowych wrażeń. Wspólnie z krakowską ekipą Pora Zwyrola organizatorzy zaproszą widzów na Wieczór z morderczymi zakonnicami - podwójny seans złożony z filmów "Alucarda" ("Piekło", 1977) oraz "Satanico Pandemonium" ("Seksorcysta", 1975), podręcznikowych przykładów nurtu Nunsploitation. Oba filmy na żywo przeczytają lektorzy związani z podlaską sceną kabaretową.

Muzyka, komiks i warsztaty

Na undergroundowej scenie Famy pojawi się zespół Sarmacja, który zapewni słuchaczom mistyczne odloty, szalone szarże, radosne pieśni, sarmacki dub bez umiaru i ułańską fantazję, a także warszawski duet bawiący się disco, punkiem i performancem - Klipsy Panda.Autorką tegorocznej oprawy graficznej festiwalu jest rumuńska artystka, projektantka, ilustratorka i autorka złowrogich komiksów - Sorina Vazelina.

Prezentowana będzie wystawa komiksów złożona z prac uczestników konkursu The Art of Hate w ramach Prague Comics Art Festival "Frame". Będą to prace artystów z całego świata, m.in. z Australii, Kanady, Kolumbii, Czech, Egiptu, Hongkongu, Włoch, Łotwy, Polski, Tajwanu, Holandii i Wielkiej Brytanii.

W przestrzeni miasta zadziała Galeria Rusz - najstarsza galeria sztuki billboardowej na świecie.

W programie są także rodzinne warsztaty tworzenia awangardowych plecaczków, spotkania i dyskusje. Gośćmi festiwalu, oprócz reżyserów Piotra Dylewskiego i Piotra Adamskiego, będą także m.in. aktorka Paulina Krzyżańska oraz białoruski reżyser Maksim Shved.

Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Program: Festiwal Underground/Independent 2020

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1481 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39