Uczniowie wraz z prezydentem posadzili 300 drzew

2022.11.04 12:49
W piątek (4.11) uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 49 w Białymstoku posadzili przy zbiorniku retencyjnym 300 sadzonek dębów i świerków.
Uczniowie wraz z prezydentem posadzili 300 drzew
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Drzewka zostały posadzone przy zbiorniku retencyjnym na osiedlu Leśna Dolina przy al. Niepodległości. Sadzonki przekazały na ten cel Lasy Państwowe, a miasto – teren. Uczniom pomagali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wiceprezydent Przemysław Tuchliński oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym wraz z radnymi Koalicji Obywatelskiej.

– Dzięki tej akcji w Białymstoku powstanie kolejne zielone miejsce, które na pewno będzie chętnie odwiedzane przez naszych mieszkańców – powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że młodzi białostoczanie angażują się w tak pożyteczne przedsięwzięcia i dbają o nasz krajobraz.

Sadzenie 300 drzew odbyło się to w ramach projektu "Czyste, Zielone Miasta" realizowanego przez "Stowarzyszenie: Program Czysta Polska".

Często o Białymstoku mówi się, że to "zielona stolica Podlasia", ponieważ miasto jest położone wśród wielkich kompleksów leśnych, na połączeniu szlaków komunikacyjnych i turystycznych i od lat dba o zachowanie bioróżnorodności, a także o to, aby zielonych miejsc wciąż przybywało. Jednym z przykładów są białostockie łąki kwietne, które w 2022 r. zajęły niemal 54 hektary, w tym 9 hektarów to łąki wysiewane, a 45 ha – naturalne, powstałe z niekoszonych poboczy i pasów drogowych.

Ponadto o niezwykłym charakterze miasta stanowi też obecność lasów położonych w granicach stolicy Podlasia. Zajmują one około 1846 hektarów (18,01% powierzchni miasta), co plasuje Białystok na drugim miejscu wśród dużych miast Polski (głównie to lasy Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych). Pomimo że Białystok ma ograniczoną powierzchnię na nasadzenia, to wykorzystywane są w tym celu różne możliwości. Od 2018 roku miasto rozdaje mieszkańcom sadzonki drzew, aby mogli je sadzić na swoich posesjach - dotychczas przekazano białostoczanom 7 tys. drzew ozdobnych i owocowych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1670 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39