Udało się odkryć fale grawitacyjne. Pomógł białostocki naukowiec

2016.02.12 10:05
W odkryciu na miarę nagrody Nobla uczestniczył prof. Piotr Jaranowski z Białegostoku. Wraz z innymi naukowcami odkrył fale grawitacyjne. Jest to ostatni element teorii Einsteina.
Udało się odkryć fale grawitacyjne. Pomógł białostocki naukowiec
Fot: Justyna Fiedoruk
Białostocki naukowiec przyczynił się do ważnego odkrycia w dziedzinie fizyki

Odkrycie fal grawitacyjnych jest wielkim wydarzeniem, którym żyją naukowcy na całym świecie. Istnienie fal stwierdził Albert Einstein dokładnie 100 lat temu – wówczas ogłosił ogólną teorię względności. Jego wyliczenia dowodziły, jakoby w czasoprzestrzeni niektóre zjawiska wywoływały zmarszczki, które przemieszczają się z prędkością światła – czyli fale grawitacyjne. Potrzeba było jednak dużo czasu, by to potwierdzić.

Badania prowadzone były w ogromnym międzynarodowym zespole LIGO Scientific Collaboration. W jego skład wchodzi m.in. zespół projektu Virgo Collaboration, a w tym projekcie pracowała z kolei grupa 15 polskich naukowców. Jednym z nich jest prof. Jaranowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Nasz naukowiec wraz z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pracowali nad stworzeniem podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. układów podwójnych. Badacze przyczynili się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego.

Jaranowski od 1985 roku jest związany z białostockim uniwersytetem. Obecnie kieruje Zakładem Astronomii i Astrofizyki na Wydziale Fizyki.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat badań i odkrycia, mogą wziąć udział w otwartym spotkaniu, które odbędzie się w piątek (12.02) na Wydziale Fizyki w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego o godzinie 12.00 w sali 2011. Wówczas białostocki naukowiec opowie o swojej pracy i osiągnięciach. Wstęp wolny.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1347 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39