Udana zabawa z potworami. Czas na finał festiwalu "Metamorfozy Lalek"

2017.06.24 12:30
To już ostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". Będzie można obejrzeć spektakle z Czech, Niemiec i Polski.
Udana zabawa z potworami. Czas na finał festiwalu "Metamorfozy Lalek"
Fot: materiały organizatora
W programie jest spektakl "Ha! Ha! Ha! Charlie Chaplin i inne postacie" Divadlo Alfa z Czech

Festiwal "Metamorfozy Lalek" to wielka promocją teatru. Na spektaklach trudno znaleźć wolne miejsce (bezpłatne wejściówki rozchodziły się jak świeże bułeczki). Przed wszystkim jednak festiwal udowadnia, że teatr lalek nie jest sztuką wyłącznie dla najmłodszych. Teatry z całego świata mają w swoim repertuarze propozycje dla dorosłych.

Potwory mówiły po polsku

W piątek (23.06) w Białostockim Teatrze Lalek polską prapremierę miał spektakl "Monsters" w wykonaniu Duda Paiva Company z Holandii. Ku zaskoczeniu widzów aktorzy zagrali spektakl po polsku - uczyli się języka fonetycznie. Znana z gąbczastych lalek grupa tym razem przygotowała historię o potworach. Na scenie roi się od dziwnych stworów. Sępy, minotaur, centaur i straszna królowa. "Czego się boicie?" - pytają aktorzy Duda Paiva Company. Pająków, ciemności - padają odpowiedzi. Jest granica, poza którą potwory nie mogą wyjść. Gdy stwór zbliża się do czerwonej linii, widzowie mają krzyczeć "nie!". Z możliwości tej chętnie korzystali. Tradycyjnie po spektaklu publika mogła dotknąć oryginalnych lalek.

Wcześniej można było też obejrzeć "Śluby panieńskie" BTL-u i spektakl "Ja, Syzyf" Puppets Lab z Bułgarii.

Burza, Chaplin i Charles Baudelaire

Sobota (24.06) jest ostatnim dniem festiwalu. W programie są trzy spektakle. Pierwszym jest "Burza" Białostockiego Teatru Lalek. Sensacja, czary i zemsta! Oto jakimi składnikami powinna być nafaszerowana dobra fabuła - i ten spektakl to wszystko ma! Prospero, król Mediolanu, zostaje zdradziecko wygnany z królestwa przez własnego brata. Wraz ze swą córeczką znajdują schronienie na jednej z najdzikszych wysp. Mija czternaście lat i w końcu nadchodzi ten moment. Pewnego dnia statek z najzacieklejszymi wrogami Prospera na pokładzie rozbija się u wybrzeża wyspy - wskutek wywołanej przez niego w tym celu tytułowej burzy. Co będzie z rozbitkami? Czy zemsta rzeczywiście smakuje tak słodko?

W Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej obejrzeć można będzie spektakl "Ha! Ha! Ha! Charlie Chaplin i inne postacie" Divadlo Alfa z Czech. Czy oglądaliście kiedykolwiek komedię niemą, gdzie Charlie, Frigo, Laurel i Hardy występują razem? Jeśli nie - teraz macie szansę. "Ha! Ha! Ha!" to z pewnością odpowiedni tytuł dla spektaklu inspirowanego niemymi komediami. Autorzy libretta uwielbiają ten gatunek i chcą go pokazać publiczności. Nieme komedie wciąż wywołują salwy śmiechu! To będzie podróż do czasów złotego wieku groteski, kabaretu, music hallu, wodewilu i cyrku.

Na finał festiwalu Figurentheater Wilde&Vogel z Niemiec zagra spektakl "Spleen". Jest on kalejdoskopem obrazów, piosenek i miniatur inspirowanych kolekcją wierszy oraz prozą "Le Spleen de Paris" Charlesa Baudelaire'a, wydanych pośmiertnie w 1869 roku. Ludzkość u progu modernizmu, opisywana w przedstawianych scenach jest rozchwiana pomiędzy pragnieniem życia a tęsknotą śmierci, pomiędzy romantycznym poszukiwaniem nieskończoności a brutalnością banału.

Spektakl jest otwarty w swej konstrukcji: aktorzy są na scenie razem z lalkami i instrumentami, teksty Baudelaire'a są mówione przez dzieci i nagrane na taśmę magnetofonową. Magią tego kalejdoskopu jest uruchamianie wyobraźni pomiędzy aktorami, materią a widzami. Sekwencje obrazów i muzyki granej na żywo są kontrapunktem dla Baudelaire'owskiej wizji świata i pozwalają zrozumieć ją obecnie.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

968 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39