Ulicami Białegostoku przejdzie parada. Będą utrudnienia

2022.06.20 17:50, Aktualizacja: 2022.06.21 15:53
Uroczyste otwarcie Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, połączone z paradą teatralną, odbędzie się we wtorek (21.06). W związku z organizowanym przemarszem pojawią się utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Będą także zmienione trasy autobusów BKM.
Ulicami Białegostoku przejdzie parada. Będą utrudnienia
Fot: Malwina Witkowska
Parada rozpocznie się sprzed BTL-u

W związku z organizacją parady inaugurującej X Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA we wtorek (21.06) w godz. 17.30–18.35 nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego (po jednym pasie jezdni) ulic na trasie przemarszu:
- Kalinowskiego (od Białostockiego Teatru Lalek);
- placu NZS;
- Liniarskiego;
- Lipowej;
- Rynku Kościuszki;
- Sienkiewicza do nr 14 (Akademia Teatralna).

W tym czasie zmienione będą też trasy kursowania autobusów linii: 3, 7, 8, 10, 13, 16, 19, 20, 26, 30, 104 i 109.

Autobusy linii 7

- w kierunku Fast pojadą ulicami: Curie-Skłodowskiej – Legionowa – Sienkiewicza – Piłsudskiego (pominięcie przystanku Piłsudskiego/Waryńskiego nr inw. 306) – Częstochowska – Lipowa i dalej stałą trasą;
- w kierunku Piastowska pojadą ulicami: Dąbrowskiego – Piłsudskiego – Sienkiewicza – Legionowa – Curie-Skłodowskiej i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 8

- w kierunku Starosielc pojadą ulicami: Piłsudskiego – Sienkiewicza – Legionowa – Curie-Skłodowskiej i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 10

- w kierunku Dworca PKP pojadą ulicami: Curie-Skłodowskiej – Legionowa – Sienkiewicza – Piłsudskiego (pominięcie przystanku Piłsudskiego/Waryńskiego nr inw. 306) – Częstochowska – Lipowa i dalej stałą trasą,
- w kierunku Kleosina pojadą ulicami: Dąbrowskiego – Lipowa – Malmeda – Piłsudskiego – Sienkiewicza – Legionowa – Curie-Skłodowskiej i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 20

- w kierunku osiedla Leśna Dolina pojadą ulicami: Jurowiecka – Sienkiewicza – Piłsudskiego (pominięcie przystanku Piłsudskiego/Waryńskiego nr inw. 306) – Częstochowska – Grochowa – Kalinowskiego – Sosnowskiego i dalej stałą trasą;
- w kierunku Elektrociepłowni pojadą ulicami: Wyszyńskiego – Sosnowskiego – Kalinowskiego – Grochowa – Lipowa – Malmeda – Piłsudskiego i dalej stałą trasą.

Autobusy linii 26

- w kierunku osiedla Nowe Miasto pojadą ulicami: Jurowiecka – Sienkiewicza – Legionowa – Curie-Skłodowskiej i dalej stałą trasą.

Autobusy pozostałych linii w przypadku krótkich (do 10 minut – na czas przemarszu parady) zamknięć odcinków wymienionych ulic będą oczekiwały na możliwość przejazdu.

Na trasach objazdów obowiązują istniejące przystanki. Na polecenie służb porządkowych i/lub służb nadzorujących komunikację miejską, autobusy mogą zostać przekierowane na inne, nie wymienione wyżej trasy objazdu.

Kluczowym tematem parady jest wolność

LALKANIELALKA to jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce. W tym roku świętujemy 10. edycję festiwalu w 20. rocznicę jego powołania. To także największe tego typu wydarzenie w Europie i jedyny festiwal w Polsce prezentujący szkoły lalkarskie z całego świata. Nie ma charakteru konkursu – to twórcze spotkanie, dialog, wymiana i inspiracja, splecione w dwóch nurtach (studenckim i profesjonalnym). Festiwal organizowany jest w cyklu co 2 lata, na przemian z Metamorfozami Lalek i od początku towarzyszy Dniom Białegostoku.

Z kolei tematem kluczowym inaugurującej festiwal parady jest wolność - ta rozumiana jako swoboda artystyczna i ta, która w kontekście bandyckich interwencji w Ukrainie jest dziś deptana. Wydarzenie polegać ma na wędrówce "pływającej wyspy" spod Białostockiego Teatru Lalek do Akademii Teatralnej. Wyspa osadzona będzie na jadącej platformie, która ma mienić się kolorami (głównie żółtym i niebieskim). Na wyspie znajdzie się zespół muzyczny z wokalistką oraz kilkoro aktorów. Wokół wyspy pływać, chodzić, latać będą ptaki, ryby, człekokształtne istoty (lalki wielkoformatowe).

Szczegółowy program: X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

Portal Miejski BiałystokOnline.pl objął festiwal patronatem medialnym.

[AKTUALIZACJA]

Ze względu na niepewną pogodę organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu parady do foyer Białostockiego Teatru Lalek. Tam odbędzie się jej zasadnicza artystyczna część. Potem kolorowym korowodem przejdą do Akademii Teatralnej (ul. Sienkiewicza 14), gdzie nastąpi oficjalne rozpoczęcie festiwalu LALKANIELALKA.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39