Umarł papież Jan Paweł II

2005.04.02 00:00
Papież Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia o godz. 21:37. Miał 84 lat (1920-2005).

Tutaj możesz złożyć kondolencje

W sobotę 2 kwietnia tuż przed godz. 22. abp Leonardo Sandri ogłosił na placu św. Piotra, że papież Jan Paweł II zmarł o godz. 21.37 w swoich apartamentach w Pałacu Apostolskim.

- O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - powiedział przez łzy arcybiskup Sandri, zastępca watykańskiego sekretarza stanu, 60 tysiącom ludzi zebranych na modlitwie na placu św. Piotra.

"Ojciec Święty zmarł w swoim pokoju" - ogłosił natychmiast watykański rzecznik Joaquin Navarro-Valls. Poinformował on, że rusza procedura przewidziana przez zmarłego w Konstytucji Apostolskiej "Universi Dominici gregis" z 1996 roku o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa Rzymu. Zgodnie z tą procedurą, pogrzeb papieża odbędzie się między wtorkiem a czwartkiem. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w poniedziałek.

Włoska telewizja RAI poinformowała, powołując się na otoczenie papieskie, że Jan Paweł II do końca był przytomny. Według tego źródła, papież do końca trzymał za rękę swojego współpracownika, abpa Stanisława Dziwisza, a tuż przed śmiercią powiedział "Amen".

Przy łożu umierającego papieża zgromadzili się jego najbliżsi polscy przyjaciele i współpracownicy - wynika z ogłoszonego po północy komunikatu rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa. Opisał on ostatnie chwile życia papieża. Poinformował ponadto, że najwcześniej w poniedziałek w bazylice świętego Piotra zostanie wystawiona trumna z ciałem Jana Pawła II.

Redakcja BiałystokOnline

Polecamy
Fotograf, zdjęcia, video-filmowanieul. Wyszyńskiego 2 lok. 41 (D.H. Lider)
15-888 Białystok

Więcej informacji
1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39