UMB dostał dodatkowe 3,5 mln zł na Centrum Badań Innowacyjnych

2023.03.31 12:40
W piątek (31.03) zarząd województwa podlaskiego zwiększył o 3,5 mln zł dofinansowanie z funduszy europejskich na Centrum Badań Innowacyjnych.
UMB dostał dodatkowe 3,5 mln zł na Centrum Badań Innowacyjnych
Fot: Malwina Witkowska

Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej (CBI PLUS) przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pozwoli prowadzić prace naukowe na najwyższym światowym poziomie.

Projekt zakłada budowę, remont i modernizację laboratoriów oraz kupno nowoczesnej aparatury badawczej. Badania będą prowadzone nad chorobami, które stanowią obecnie duże zagrożenie społeczne, jak: otyłość, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, choroby neurodegeneracyjne, przewlekłe choroby nerek i wątroby, nowotworowe. Naukowcy będą również prowadzić badania nad zdrowym starzeniem się oraz profilaktyką chorób wśród osób starszych. Zajmą się również medycyną regeneracyjną, co może rozwiązać m.in. problem niedoboru organów do przeszczepów czy też ich odrzucenie u pacjentów. Z kolei w laboratorium epidemiologicznym będą pracowali nad skutecznymi sposobami walki z pandemią.

Dodatkowa dotacja w wysokości 3,5 mln zł zostanie przeznaczona m.in. na budowę obiektów przeznaczonych do wykorzystania przez Białostockie Centrum Obrazowania Molekularnego.

Łączna wartość inwestycji wynosi blisko 180 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pokryje ponad 140 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1214 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39