UMB. Powstanie Ośrodek do analiz zagrożeń cywilizacyjnych

2012.10.03 00:00
Budowa Centrum Badań Innowacyjnych i Laboratorium Bioinformatyki oraz zakup specjalistycznego sprzętu badawczy to główne zadania projektu pn. "Ośrodek do analiz zagrożeń cywilizacyjnych lub środowiskowych i sposobów przeciwdziałania" Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczelnia podpisała umowę o dofinansowanie z Programem Operacyjnym Rozwoju Polski Wschodniej.
UMB. Powstanie Ośrodek do analiz zagrożeń cywilizacyjnych
Fot: sxc.hu

Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości 17,8 mln powstanie nowy budynek Centrum Badań Innowacyjnych wraz z Laboratorium Bioinformatyki. Uczelnia wyremontuje i wyposaży również trzy pracownie badawcze. Nowa aparatura znajdzie się w Zakładzie Toksykologii, Farmakognozji oraz Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych.

W ramach projektu prowadzone będą kompleksowe badania na rzecz strategii przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom układu krążenia, otyłości, cukrzycy, nowotworów. Powstanie nowoczesnego ośrodka komunikacyjnego z Laboratorium Bioinformatyki umożliwi swobodną współpracę międzynarodowych zespołów badawczych, pozwoli na pracę w wymiarze nieograniczonym terytorialnie.

Ośrodek do analiz zagrożeń to już czwarty projekt realizowany na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, który otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Do tej pory kupiono aparaturę m.in. do Centrum Badań Innowacyjnych. Do końca 2012 r. potrwa zaś realizacja projektu "Modernizacja bazy naukowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w ramach którego wyremontowano i wyposażono 8 zakładów na 3 wydziałach Uczelni. Wysoko specjalistyczny sprzęt umożliwi naukowcom pracę nad zagadnieniami chorób cywilizacyjnych.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

798 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39