Umowa na przygraniczny fragment Via Carpathii podpisana. Nie cała ekspresowa

2021.03.12 17:59
Podpisano umowę na na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi S19 między granicą państwa z Białorusią a Sokółką.
Umowa na przygraniczny fragment Via Carpathii podpisana. Nie cała ekspresowa
Fot: Ministerstwo Infrastruktury
Podpisanie umowy na budowę drogi Sokółka - Kuźnica

- Droga ekspresowa S19 jest drogą życia dla Polski wschodniej. Jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować całą tę inwestycję - mówił tuż przed podpisaniem umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Już piąty z dziesięciu przetargów ogłoszonych w ubiegłym roku na podlaskie odcinki S19, finalizujemy podpisaniem umowy z wykonawcą. Kolejne umowy jeszcze w tym roku - zapowiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wartość podpisanej właśnie umowy to 526,22 mln zł. Za tę kwotę, wykonawca - firma PORR, wybuduje 15,8 km dwujezdniowej drogi od Kuźnicy do Sokółki.

Jak informuje GDDKiA, początkowe 5,25 km będzie miało standard drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), a na dalszych 10,5 km będzie w standardzie drogi ekspresowej. Cała droga ma być przystosowana do ciężkiego ruchu o nośności 11,5 tony/oś. Przy samym przejściu granicznym zaplanowano sześć pasów ruchu (dwa wjazdowe do kraju i cztery wyjazdowe). Na 600-metrowym odcinku w pobliżu przejścia granicznego nawierzchnia zostanie wykonana z betonu cementowego, a na pozostałej części rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.

Na ekspresowej części inwestycji powstaną dwa węzły: Kuźnica oraz Sokółka Północ. Zadanie obejmować będzie również budowę 12 obiektów inżynierskich, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego.

Przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych: Popławce i Wojnowce. Na tym drugim będzie funkcjonować system buforowania pojazdów ciężarowych i osobowych, przewidziano tam też w sumie ponad 1000 stanowisk postojowych dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną.

Inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2024 r.

Także w piątek GDDKiA podpisała umowę na budowę długo wyczekiwanej przez okolicznych mieszkańców sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 61 z drogami powiatowymi w miejscowości Chojny Młode koło Łomży.

Przez DK61 przejeżdża w tym miejscu średnio na dobę blisko 8 tys. pojazdów, a w ciągu ostatnich 5 lat miało tam miejsce kilkanaście zdarzeń drogowych, w których zginęły dwie osoby (w tym pieszy), a jedna została ranna. Nowa sygnalizacja i chodniki mają poprawić bezpieczeństwo i ułatwiać włączanie się do ruchu z dróg podporządkowanych

Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Usługowo-Wykonawcze Energos jeszcze w tym roku, za blisko 980 tys. zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1128 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39