Umowa podpisana. W gminie Perlejewo powstanie ośrodek dla osób niepełnosprawnych

2020.12.29 13:04
W gminie Perlejewo ma powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja kosztować będzie niemal 3 mln zł. Otwarcie budynku zaplanowane jest na styczeń 2023 r.
Umowa podpisana. W gminie Perlejewo powstanie ośrodek dla osób niepełnosprawnych
Fot: Malwina Witkowska

Umowa podpisana

We wtorek (29.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki podpisali umowę na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Perlejewie (powiat siemiatycki).

- Zgodnie z założeniami programu, takie placówki są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem – informuje wojewoda.

Obiekt ma powstać w centrum Perlejewa na powierzchni gminnej ok. 60 arów. Będzie łączyć możliwość pobytu dziennego oraz całodobowego.

- Powstawanie takich placówek, w szczególności w mniejszych miejscowościach jest koniecznym uzupełnieniem możliwości aktywizacyjnych. Ośrodek łączy w sobie aktywizację społeczną, zawodową i zdrowotną osób niepełnosprawnych - podkreśla Bohdan Paszkowski.

Sytuacja mieszkańców

Pomysł utworzenia centrum opiekuńczo-mieszkalnego poparty był wcześniejszą analizą sytuacji niepełnosprawnych mieszkańców gminy Perlejewo.

- Wyniki były niepokojące, ponieważ znaczna część społeczeństwa jest dotknięta tematem niepełnosprawności, czy to w sposób bezpośredni, czy pośredni jako opiekunowie lub rodziny osób z niepełnosprawnościami. Na podstawie analizy podjąłem decyzję o przygotowaniu koncepcji centrum opiekuńczo-mieszkalnego - stwierdza wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Jedna część budynku będzie przeznaczona na pobyt dzienny dla 15 osób, które rano będą przywożone, a po południu będą wracać do swoich domów.

- W placówce otrzymają niezbędne wsparcie, również medyczne takie jak psychoterapia, rehabilitacja czy fizjoterapia. W drugiej części budynku będą się znajdować 3 mieszkania dla osób niepełnosprawnych, które potrzebują opieki całodobowej - informuje wójt.

W ośrodku będzie również zatrudniany wykwalifikowany personel. Cały budynek zostanie odpowiednio dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

To nie pierwszy taki ośrodek w regionie

Placówki powstają przy wsparciu Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Centra opiekuńczo-mieszkalne".

- W programie są przewidziane 2 moduły. Jednym z nich jest utworzenie takiej placówki poprzez zaadaptowanie istniejącego już budynku lub wybudowanie, tak jak w przypadku gminy Perlejewo budynku od podstaw - mówi wojewoda. - Dotychczas w naszym województwie zawarta była w maju pierwsza umowa na powstanie takiej placówki. Teraz kolejna gmina przystąpi do tego programu - dodaje.

Pierwsza umowa została zawarta pomiędzy wojewodą podlaskim a burmistrzem Łap Krzysztofem Gołaszewskim. Ośrodek ma powstać do końca 2021 r. w miejscowości Daniłowo Duże (powiat białostocki).

- W układzie ogólnokrajowym dotychczas wnioski z naszego województwa wyróżniają się i ilością i skutecznością ich składania. Ministerstwo Rodziny zaakceptowało w skali ogólnokrajowej 26 wniosków z 11 województw. My mamy póki co zaakceptowane 3 wnioski - informuje Bohdan Paszkowski.

Trzecim zaakceptowanym wnioskiem jest gmina Drohiczyn. W procedurze ministerialnej są dwa kolejne wnioski – miasto Suwałki i gmina Mielnik.

Rozpoczęcie prac nad utworzeniem ośrodka w Perlejewie planowane jest na II połowę roku 2021. Natomiast obiekt ma rozpocząć działalność na początku 2023 r. Inwestycja będzie kosztować około 2,8 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1367 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39