UNICEF wspiera białostockie szkoły. Otrzymały sprzęt warty miliony

2023.05.18 17:01
Kolejne białostockie szkoły i przedszkola otrzymają wsparcie od UNICEF-u. Ponadto 1,5 tys. pakietów indywidualnych z artykułami higienicznymi trafi do konkretnych rodzin w potrzebie.
UNICEF wspiera białostockie szkoły. Otrzymały sprzęt warty miliony
Fot: Malwina Witkowska

Pomoc dla szkół i nie tylko

Dzięki współpracy miasta Białystok z UNICEF-em do białostockich przedszkoli, szkół oraz punktów recepcyjnych, w których znajdują się uchodźcy z Ukrainy trafią m.in. drukarki, a także apteczki i artykuły higieniczne.

- Pakiety indywidualne zostaną przekazane do punktów zbiorowego zamieszkania. Jednak większość tych pakietów zostanie przekazana za pośrednictwem organizacji pozarządowych do konkretnych rodzin, które mieszkają na terenie miasta. Współpracujemy m.in. z Fundacją Dialog, Caritasem, PCK, Fundacją Spe Salvi - powiedział zastępca prezydenta i pełnomocnik prezydenta ds. pomocy Ukrainie Przemysław Tuchliński.

Miasto ma do rozdania również większe pakiety instytucjonalne, które zostaną przekazane m.in. do przedszkoli i placówek oświatowych. Z kolei 800 apteczek trafi do wszystkich szkół i przedszkoli na terenie Białegostoku.

- Dużo wcześniej zaplanowaliśmy działania oraz to jakiego rodzaju pomocy oczekujmy i potrzebujemy. Dzisiaj to się finalizuje. W najbliższych dniach placówki oświatowe i organizacje pozarządowe będą mogły odbierać pakiety - zapowiedział wiceprezydent.

1640 pakietów rodzinnych o łącznej wartości prawie 289 tys. zł zawiera m.in. mydło, ręczniki do rak, pastę i szczoteczkę do zębów, szampon, chusteczki higieniczne suche i nawilżane czy płyn dezynfekcyjny do rąk. 179 tych pakietów trafi do punktów recepcyjnych, w których mieszkają obywatele Ukrainy, 1461 pakiety trafią do rodzin pozostających pod opieką NGO.

- Jako Fundacja Dialog nie pierwszy raz korzystamy ze wsparcia miasta Białystok, jeżeli chodzi o proces integracji uchodźców z Ukrainy w naszym mieście. Aktualnie prowadzimy punkt informacyjny na dworcu PKP, ale również punkt charytatywny, do którego zgłaszają się rodziny. Otrzymane zestawy instytucjonalne będą wsparciem dla placówek, w których mieszkają osoby z Ukrainy - powiedział Marcin Kruhlej, wiceprezes Fundacji Dialog.

Palety ze sprzętem oraz pomocą umieszczono na Stadionie Miejskim w Białymstoku, w miejscu gdzie wcześniej znajdował się Free Shop dla uchodźców.

Do szkół trafią drukarki warte 1,3 mln zł

Dzięki wsparciu UNICEF-u, miasto sukcesywnie wyposaża jednostki oświatowe w różny sprzęt elektroniczny.

- Chcemy wyrównywać szanse edukacyjne dzieci z Ukrainy, które trafiły do naszych placówek oświatowych - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Tym razem do przedszkoli i szkół trafią 63 drukarki o łącznej wartości niemal 1,3 mln zł. Z tego 2 drukarki zostaną dostarczone do sal nauki zdalnej, które zostały utworzone w Centrum Edukacji i Rozwoju znajdującego się w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Warto przypomnieć, że w marcu miasto, w ramach wsparcia z UNICEF-u, przekazało 61 laptopów i 61 monitorów interaktywnych do białostockich przedszkoli.

- Dzięki współpracy miasta Białystok z UNICEF-em, zarządzana przeze mnie placówka po raz kolejny otrzymuje wsparcie. To będzie się przyczyniało do jeszcze bardziej efektywniejszej pomocy dzieciom i ich wspieraniu we wszechstronnym rozwoju - zaznaczyła Urszula Oracz, dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 32.

- Otrzymana pomoc na pewno przyczyni się do tego, aby nasza szkoła funkcjonowała jeszcze lepiej. Będąc od długiego czasu dyrektorem, takiego wsparcia finansowego nie otrzymaliśmy, jak teraz, podczas współpracy miasta z UNICEF-em. Dzięki temu wszystkie nasze dzieciaki mogą korzystać z laptopów, sprzętu elektronicznego, sprzętu sportowego, a także z wymarzonego przez uczniów kącika do rekreacji wyposażonego w pufy, kanapy - poinformowała Anna Satuła, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12.

Białostockie szkoły w tym roku otrzymały łącznie 360 laptopów oraz 2 tys. plecaków z wyprawkami z przyborami szkolnymi. Wsparciem objęto 61 przedszkoli i 82 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

W ramach współpracy UNICEF-u i Miasta Białystok na rzecz uchodźców z Ukrainy i ich integracji z lokalną społecznością, do końca 2023 r. na pomoc uchodźcom (głównie dzieciom) przekaże ponad 25 mln zł. Wartość sprzętu, który dzięki trafi do białostockich placówek to ponad 3,4 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
A.G. Jubiler
A.G. Jubilerul. Bohaterów Monte Cassino 3 lok. U1/U2
15-873 Białystok
www.sklep-jubiler.pl

Więcej informacji
1661 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39