Unikalne freski w Supraślu. Muzeum Ikon zamyka projekt konserwacji

2014.12.18 00:00
Dobiegła końca konserwacja unikalnych fresków z supraskiej cerkwi. Z tej okazji Muzeum Ikon zaprasza na wieczór pełen atrakcji. Wszystko już w najbliższy piątek.
Unikalne freski w Supraślu. Muzeum Ikon zamyka projekt konserwacji
Fot: materiały Muzeum Ikon
Konserwacji poddano 30 tablic z XVI-wiecznymi freskami

Łącznie w latach 2012-14 konserwacji poddano 30 tablic z XVI-wiecznymi freskami. Pochodzą ze zniszczonej w lipcu 1944 roku cerkwi Zwiastowania NMP - wzniesionej na początku XVI wieku świątyni łączącej w sobie cechy stylu bizantyjskiego z zachodnioeuropejskim gotykiem. Z ruin zostały odcięte w 1946 roku staraniem ówczesnego konserwatora zabytków Władysława Paszkowskiego. Od 1973 roku prezentowane są ponownie w Supraślu - dziś stanowią najważniejszą część Muzeum Ikon.

W piątkowy wieczór podsumowany zostanie projekt, na który placówka uzyskała wsparcie resortu kultury i dziedzictwa narodowego. O procesie konserwacji opowiedzą Marcin Kozarzewski i Marlena Koczorowska z pracowni Monument Service. Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza pod dyrekcją Marcina Abijskiego zaprezentuje "Irmologion Supraski". Obejrzeć będzie można również animację "Zanikanie i istnienie" Katarzyny Zabłockiej. Początek o godz. 17 w Auli Akademii Supraskiej, ul. Klasztorna 1.

Szczegóły: Wirtualna Historia Zabytku Muzealnego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

920 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39